Denver Nuggets câștigă meciul patru cu Golden State Warriors și prelungește seria

Denver Nuggets s-a aflat în pragul eliminării din playoff-ul NBA, dar a putut câștiga meciul patru împotriva lui Golden State Warriors și californienii au acum 3-1 la general. Milwaukee Bucks și Miami Heat și-au câștigat jocurile cu Chicago Bulls respectiv Atlanta Hawks, în timp ce New Orleans Pelicans a egalat seria cu Phoenix Suns.

În primul meci al serii (24.04), Milwaukee Bucks a trecut într-o manieră liniștitoare de Chicago Bulls pentru a face 3-1 în serie. Campioana NBA a câștigat fiecare sfert al întâlnirii, diferența cea mai mare fiind în parțialul secund (31-19), pentru ca avantajul maxim să se înregistreze în ultimul sfert, mai întâi la 110-86 și apoi în scorul final, 119-95.

Giannis Antetokounmpo a contribuit cu double-double la succesul lui Bucks, 32 de puncte și 17 recuperări, iar Zach LaVine a replicat cu 24 de puncte și 13 assist-uri pentru Bulls.

Denver Nuggets a fost pusă într-o situație de „win or go home”, Golden State Warriors având 3-0 la general înaintea celui de-al doilea meci de pe terenul grupării din statul Colorado. Denver a recuperat un deficit de șapte puncte în sfertul inaugural și avea 26-21, după care a început cel de-al doilea sfert cu un run de 14-2 și se desprindea la 40-23. Avantajul format din două cifre a scăzut la un ecart de un singur punc, 117-116, apoi Warriors a egalat la 119-119 și a condus pentru puțin timp, Nuggets terminând cu șapte puncte la rând pentru 126-121.

Nikola Jokic a terminat cu 37 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive pentru Denver, iar Stephen Curry și Klay Thompson au avut 33 respectiv 32 de puncte pentru Golden State.

Jimmy Butler iese în evidență pentru Miami Heat. New Orleans egalează seria cu Phoenix

Miami Heat a câștigat la Atlanta un meci cu 10 schimbări la conducerea partidei, sfertul de debut fiind câștigat de Hawks cu 26-25. Heat a egalat situația la 37-37, de unde a prins un run de 18-4 până la pauza mare (55-41). Avantajul lui Miami a rămas constant de peste 10 puncte, cu 80-61 intrându-se în parțialul decisiv, iar apoi s-a trecut de pragul celor 20 de puncte între, Heat câștigând cu 110-86 pentru a face 3-1 la general.

Jimmy Butler a terminat cu double-double, 36 de puncte și 10 recuperări, fiind în double digits de fiecare dată în această serie. De’Andre Hunter a avut 24 de puncte pentru Atlanta Hawks.

Ultimul meci al serii a consemnat victoria lui New Orleans Pelicans împotriva lui Phoenix Suns, pentru 2-2 la general. Suns a condus doar pe parcursul primei reprize în câteva rânduri, cel mult la trei puncte diferență, ultima dată fiind în avantaj la 51-48. New Orleans s-a desprins la 84-74 la finalul sfertului trei și a mărit ecartul în parțialul decisiv pentru a se impune cu 118-103.

Brandon Ingram a terminat cu 30 de puncte, urmat de Jonas Valanciunas cu 26 de puncte și 15 recuperări pentru Pelicans, iar de la Suns principalul marcator a fost Deandre Ayton, cu 23 de puncte și 8 recuperări.

*foto: NBC Sports