Denver Nuggets scrie istorie şi se califică în finala Conferinţei de Vest

Denver Nuggets a reuşit o prestaţie istorică, întorcând de 1-3 şi seria din semifinalele Conferinţei de Vest contra celor de la Los Angeles Clippers, după ce s-au impus în meciul 7 cu scorul de 104-89.

Cele două formaţii au început echilibrat partida. Chiar dacă Denver a avut un avantaj de 4 puncte, pe finalul sfertului scorul a fost egal, 24-24. Montrezl Harrell a deschis sfertul 2 cu un and-one, iar Clippers s-a distanţat destul de repede la 9 puncte, după un run de 14-5. Parţialul a fost întrerupt de un coş de 3 puncte al lui Jamal Murray, dar Kawhi Leonard şi Patrick Beverley au dus Clippers la un avantaj de 11 puncte (54-43) cu 3 minute rămase din prima repriză. Denver a închis însă prima repriză cu un run de 11-2, graţie căruia a intrat la pauză cu un deficit de numai două puncte.

Los Angeles Clippers a marcat primele 5 puncte în repriza secundă. Dar Denver a răspuns din nou, cum a făcut adesea în această serie, cu un run incredibil de 19-2, care a dus scorul la 73-65. Monte Morris a încheiat un sfert trei excelent pentru Denver, cu o aruncare pe sirenă cu care a păstrat diferenţa la opt puncte (82-74). Nuggets nu a lăsat meciul să le scape în sfertul 4 şi s-au desprins decisiv în ultimul sfert în care Kawhi Leonard şi Paul George, vedetele celor de la Clippers, au dispărut fără urmă.

Scor final 104-89 şi Denver Nuggets devine prima echipă din istoria playoff-ului NBA care întoarce două serii consecutive de playoff de la 1-3!

Nikola Jokic a avut o prestaţie excelentă la ambele panouri, reuşind un triple-double cu 16 puncte, 22 de recuperări, 13 pase decisive, 2 intercepţii şi 3 capace. Jamal Murray a marcat 40 de puncte, Gary Harris şi Jerami Grant contribuind şi ei cu 14 puncte fiecare!

De partea cealaltă, Montrezl Harrell a înscris 20 de puncte, Kawhi Leonard a avut doar 14 puncte şi Paul George a dispărut în meciul 7, cu 10 puncte. Singurul titular care a jucat la adevăratul său nivel a fost inimosul Patrick Beverley, cu 11 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări şi 3 intercepţii.

Nuggets va juca aşadar finala Vestului contra celor de la Los Angeles Lakers. Primul meci se va juca în noaptea de vineri spre sâmbătă!

*foto: Micheal Reaves