Denver Nuggets se impune în Miami și recuperează avantajul terenului propriu

După două meciuri disputate în Denver, finala ligii nord-americane de baschet s-a mutat în Miami pentru partida cu numărul 3. Denver Nuggets a câștigat primul joc la o diferență confortabilă, însă Miami Heat a evoluat mai bine în cel de-al doilea duel și astfel „a furat” avantajul terenului propriu.

Confruntarea din Kaseya Center a început sub spectrul echilibrului, în prima repriză având loc șase momente de egalitate și șapte schimbări la conducere. Dar, după pauză, oaspeții au controlat jocul, grație unor prestații excelente venite din partea lui Nikola Jokic, Jamal Murray și Christian Braun, iar gazdele nu au mai revenit în meci.

Denver Nuggets s-a distanțat la un moment dat la 21 de puncte și, în cele din urmă, s-a impus la o diferență de 15 puncte, 109-94, recuperând avantajul terenului propriu.

Atât Jokic (32 de puncte, 21 de recuperări, 10 pase decisive), cât și Murray (34 de puncte, 10 recuperări, 10 pase decisive) au reușit câte un triple-double, superstarul sârb devenind primul jucător cu un meci de tipul 30-20-10 din istoria finalei NBA.

Braun a venit excelent de pe bancă și a strâns 15 puncte (7/8 la nivelul aruncărilor), 4 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție în 19 minute petrecute pe teren.

De partea cealaltă, Jimmy Butler (28 de puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări) a fost cel mai bun marcator din formația lui Erik Spoelstra, în timp ce Bam Adebayo s-a remarcat cu 22 de puncte, 17 recuperări și 3 pase decisive.

Următoarea confruntare se va desfășura tot în Miami vineri noaptea, la ora 03:30.

*foto: Twitter – Basket News