Denver Nuggets supravieţuieşte în seria cu Los Angeles Clippers

Denver Nuggets a reuşit să câştige meciul şase al seriei cu Los Angeles Clippers din semifinalele Conferinţei de Vest, scor 111-105.

Trupa din Colorado s-a văzut condusă chiar şi cu 15 puncte în prima repriză, dar a avut o prestaţie magnifică în repriza a doua. Totul a început la sfârşitul sfertului secund, când Paul Millsap a fost provocat de Marcus Morris. Veteranul lui Denver s-a răzbunat pe adversarul său şi a marcat nu mai puţin de 14 puncte în sfertul trei, prestaţie care a ajutat Denver să reducă ecartul la numai 7 lungimi înainte de sfertul decisiv.

Denver Nuggets a preluat conducerea în sfertul decisiv după două coşuri de 3 puncte, semnate de vedetele Nikola Jokic şi Jamal Murray şi au ajuns chiar şi la un avantaj de 8 puncte. Kawhi Leonard şi Paul George au înscris câteva coşuri pe final şi au redus diferenţa la 2 puncte, scor 102-100. Tânărul Michael Porter Junior, care avusese până atunci o prestaţie extrem de ştearsă, a ieşit însă la rampă în ultimul minut cu un coş de 3 care a dus diferenţa la 5 puncte şi cu un capac spectaculos la Ivica Zubac cu care a asigurat practicat victoria pentru Denver. Scor final 111-105 şi Nuggets duce seria cu Clippers în meciul 6.

Jamal Murray a adunat 26 de puncte, cu 7 pase decisive şi 8 recuperări, Nikola Jokic a marcat 22 de puncte, cu 14 recuperări şi 5 pase decisive în timp ce Paul Millsap a terminat în cele din urmă cu 17 puncte şi 6 recuperări. De partea cealaltă Kawhi Leonard a avut o prestaţie excelentă cu 36 de puncte, 9 recuperări şi 4 pase decisive, în timp ce Paul George a strâns la rândul său 26 de puncte, 6 recuperări şi 6 pase decisive.

Scorul a ajuns astfel la 3-2 pentru Clippers, formaţie care este clar favorită în această serie. Cu toate acestea Denver a mai trecut prin această experienţă în prima rundă de playoff, când a întors seria cu Utah Jazz de la 1-3 la 4-3. Partida şase se joacă duminică, de la ora 20 ora României.

*foto: denverstiffs.com