Denver Nuggets trece de Phoenix Suns, după o prestație dominantă a lui Nikola Jokic

Aflată în pragul eliminării, Boston Celtics a izbutit azi-noapte să se impună în fața Philadelphiei 76ers și să trimită seria în meciul decisiv. Puțin mai târziu, Phoenix Suns nu a reușit să facă același lucru, a fost învinsă, pe teren propriu, de Denver Nuggets, formație care s-a calificat în finala conferinței de vest.

În primele 30 de minute ale confruntării din Philadelphia, Celtics a controlat jocul și a dominat, în special, sfertul al doilea, în care a condus și la 16 puncte. Însă Sixers nu a renunțat la luptă, ci a forțat revenirea și, pe finalul celei de-a treia secvențe, a preluat conducerea.

Primele 6-7 minute ale actului decisiv au fost echilibrate, cu mai multe schimbări de lider, dar apoi oaspeții au preluat din nou inițiativa și nu s-au mai uitat în urmă. După 48 de minute, Boston Celtics a învins cu 95 la 86 și a dus scorul seriei la 3-3.

Marcus Smart a totalizat 22 de puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive, Jayson Tatum a strâns 19 puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive, Jaylen Brown a contribuit cu 17 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, iar Malcolm Brogdon a adunat 16 puncte și 6 recuperări.

De partea cealaltă, atât Joel Embiid, cât și Tyrese Maxey au avut câte 26 de puncte, în timp ce James Harden a fost aproape de triple-double: 13 puncte, 9 pase decisive, 7 recuperări.

Duelul decisiv se va desfășura duminică noaptea.

În meciul 6 al semifinalei dintre Phoenix Suns și Denver Nuggets, trupa lui Monty Williams a primit vizita adversarilor fără Deandre Ayton, care s-a accidentat. Gruparea din Arizona nu l-a avut la dispoziție nici pe Chris Paul, jucător ce a absentat mai multe partide, astfel că echipa lui Mike Malone a controlat jocul.

Doar primele șapte minute au fost echilibrate. Apoi Jokic și compania au dominat, cânducând la pauză cu 81 la 51. În debutul reprizei secunde, gazdele au început mai bine, însă oaspeții au gestionat excelent avantajul, iar diferența de pe tabelă nu a mai scăzut niciodată la mai puțin de 20 de puncte.

În cele din urmă, Denver Nuggets s-a impus cu 125 la 100 și s-a calificat în finala conferinței de vest, pentru prima oară după sezonul 2019-2020.

Nikola Jokic a fost, din nou, impecabil, izbutind încă un triple-double: 32 de puncte, 12 pase decisive, 10 recuperări. Jamal Murray, a cărui situație era incertă înaintea acestui joc, a evoluat excelent (26 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 4 intercepții) și Kentavious Caldwell s-a remarcat cu 21 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive.

Din tabăra adversă, surprinzător, cel mai bun marcator a fost Cameron Payne: 31 de puncte, 6 recuperări. Kevin Durant a strâns 23 de puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive, Jock Landale a avut 13 puncte și 5 recuperări, în timp ce Devin Booker a contabilizat 12 puncte și 8 pase decisive.

Denver Nuggets își poate afla adversarul din finala conferinței chiar în această noapte, când sunt programate următoarele partide:

• Miami Heat vs. New York Knicks – ora 02:30 (Heat conduce cu 3-2)
  • Los Angeles Lakers vs. Golden State Warriors – ora 05:00 (Lakers conduce cu 3-2)

*foto: Twitter – Jake Coyne (Stat Squatch)