Duel amuzant între Doc Rivers și Austin Rivers la ultima victorie a lui Houston Rockets

În noaptea precedentă, Toyota Center a găzduit un duel între două din cele mai bune formații ale conferinței de Vest. Houston Rockets a făcut un meci excelent și a reușit să se impună în fața lui Los Angeles Clippers la o diferență de nouă puncte, scor 102-93.

Încă de la începutul jocului, trupa pregătită de Mike D'Antoni a evoluat mai bine și a controlat întâlnirea. Houston Rockets și-a adjudecat primul sfert la o diferență de 16 puncte, scor 31-15, însă l-a pierdut pe al doilea cu 22-18.

În repriza a doua, formația din California a început să se apropie tot mai tare de adversara sa și, în actul decisiv, a intrat pentru prima oară la conducere. James Harden și coechipierii săi nu s-au lăsat intimidați și au preluat inițiativa, obținând cea de-a opta victorie a sezonului (102-93).

Un moment amuzant a avut loc în sfertul al 4-lea, când Doc Rivers, tehnicianul lui Los Angeles Clippers, a fost nemulțumit de o decizie a arbitrilor. Austin Rivers, fiul lui Doc și jucătorul lui Houston Rockets, a început să le facă semne oficialilor, cerându-le să îl sancționeze pe tatăl său cu greșeală tehnică.

În cele din urmă, Doc Rivers a primit tehnic și a fost eliminat de pe bancă, fiind nevoit să meargă la vestiare. Austin a aplaudat decizia arbitrilor și i-a provocat pe suporterii texani să îl aplaude pentru acest moment.

La final, Austin Rivers a declarat următoarele:

A fost un moment bun, chiar m-am bucurat. A fost amuzant. Sigur nu va rămâne supărat pe mine.”

Rivers s-a aflat pe teren timp de 34 de minute și a adunat 7 puncte, 4 recuperări și un capac. Cei mai buni jucători ai lui Houston Rockets au fost James Harden (47 de puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări, o intercepție) și Clint Capela (12 puncte, 20 de recuperări, 2 capace).

De partea cealaltă, s-au remarcat Kawhi Leonard (26 de puncte, 12 recuperări, 7 pase decisive, o intercepție, un capac), Lou Williams (20 de puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive) și JaMychal Green (14 puncte, 14 recuperări, 2 intercepții, un capac).

În urma acestui rezultat, Houston Rockets se află pe locul al doilea în Vest, cu un bilanț de opt victorii și trei înfrângeri, în timp ce Los Angeles Clippers ocupă poziția a cincea, cu șapte meciuri câștigate și patru pierdute.

*foto: David J. Phillip/Associated Press