Elijah Stewart a debutat în NBA 2K23 Summer League. Video

14.07.2022

În al treilea meci din Summer League al celor de la New Orleans Pelicans, Elijah Stewart a bifat și primele sale minute. Formația pregătită de Jarron Collins a trecut de Washington Wizards cu scorul de 106-88.

Jucătorul care a evoluat pentru U-BT Cluj în stagiunea precedentă a fost titular în disputa cu gruparea din capitala Statelor Unite ale Americii. El a înregistrat 26 de minute la prima sa prezență în acest an pe parchetul din Las Vegas.

În cele 26 de minute, Stew a terminat cu 11 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă, reușind să transforme 4/10 aruncări din acțiune, 1/5 de la distanță și 2/2 de la linia de libere. El a fost protagonistul unei acțiuni spectaculoase, reușind un slam-dunk exploziv pe recuperare ofensivă, după care a rămas fără unul dintre adidași.

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

Elijah a profitat de accidentările lui Dyson Daniels și EJ Liddell, cei doi jucători draftați în 2022 de Pelicans, pentru a prinde un loc în rotație. Gruparea din New Orleans are două victorii și un eșec, iar în ultimul meci din Summer League va da piept cu Los Angeles Lakers. Meciul este programat în dimineața de sâmbătă, de la ora 06:00.

*foto: nba.com