Sorin Căprărescu, primele declarații după despărțirea de Nebojsa Vidic
14 ore în urmăNebojsa Vidic nu mai este antrenorul lui FC Argeș Pitești
15 ore în urmăCele mai remarcabile prestații ale jucătorilor români în manșele retur din CPR
18 ore în urmăS-au stabilit echipele calificate în Final Eight-ul Cupei României la Baschet Masculin
1 zi în urmăNandor Kuti a înregistrat un nou career-high la puncte în derby-ul din Cupă cu Rapid
1 zi în urmă
Antepenultima noapte a anului le-a pus față în față pe Los Angeles Lakers și Dallas Mavericks, formații ce s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon. De această dată, trupa din California a avut un joc complet și nu s-a mai pierdut în a doua repriză, câștigând cu 108 la 95.
Cel mai bun jucător de pe teren a fost LeBron James, care a adunat 13 puncte, 6 recuperări, 13 pase decisive și 2 intercepții. Acesta a fost ajutat de Anthony Davis (23 de puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții, un capac), Kentavious Caldwell-Pope (19 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție, un capac) și de Dwight Howard (15 puncte, 3 recuperări, o intercepție, un capac).
De partea cealaltă, s-au remarcat Luka Doncic (19 puncte, 4 recuperări, 7 pase decisive, 2 intercepții) și Delon Wright (14 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții).
Disputa din Staples Center a avut niște musafiri speciali. Este vorba de Kobe Bryant, legendarul baschetbalist al lui Lakers, care a venit la meci însoțit de Gianna, una dintre fiicele sale. Acesta a fost primit cu aplauze de către publicul prezent în arenă și s-a angajat în discuții cu diverse staruri.
Un moment amuzant a avut loc în sfertul al treilea când Luka Doncic se afla în spatele liniei, pregătit să execute un aut. Dintr-odată, jucătorul sloven s-a întors cu fața înspre tribune și a dat mâna cu Bryant. Doncic a explicat după terminarea partidei că a auzit pe cineva vorbind în limba slovenă și, întorcându-se mirat, și-a dat seama că acea persoană este Kobe.
Mavericks’ Luka Doncic on meeting w/ Lakers legend Kobe Bryant: “He was talking Slovenian. He was talking my language. I was really surprised.” pic.twitter.com/IE9sLtZ2TZ
— Ben Golliver (@BenGolliver) December 30, 2019
La scurt timp după fluierul final, Luka Doncic s-a dus să îl salute pe Kobe Bryant și și-a făcut o fotografie cu Gigi.
Doncic & Dallas Mavericks vor încheia anul cu un duel împotriva lui Oklahoma City Thunder, echipă aflată pe locul al 7-lea în conferința de Vest.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!