Gazdele au controlat noaptea de luni spre marți în NBA

Șapte meciuri au fost în NBA în noaptea de luni spre marți (24.01), cu excepția unui duel fiind vorba despre victorii pe linie pentru gazde.

Chicago Bulls și Atlanta Hawks au oferit un meci cu 13 schimbări la conducere și tot de atâtea ori au fost echipele la egalitate, gazdele reușind să marcheze 40 de puncte în cel de-al doilea sfert și aveau +9 la pauză, 57-48. Diferența a devenit una formată din două cifre în startul reprizei secunde, Hawks reușind să întoarcă un deficit de 11 puncte și avea 75-76, intrându-se cu scor egal în parțialul final. Bulls nu a fost deloc condusă în sfertul patru și a mers la +13 spre final, în cele din urmă impunându-se cu 111 la 100.

DeMar DeRozan a marcat 26 de puncte în meciul cu numărul 1000 în NBA, Zach LaVine urmându-l cu 20 de puncte și 6 recuperări iar Nikola Vucevic a încheiat cu 14 puncte, 17 recuperări și 7 assist-uri. Principalii marcatori de la Hawks au fost Trae Young (21 de puncte, 13 pase decisive) și Dejounte Murray (20 de puncte, 7 recuperări, 4 assist-uri).

Cea mai mică diferență s-a înregistrat la duelul dintre Houston și Minnesota, texanii câștigând la cinci puncte diferență ajutați de career-high-ul lui Jalen Green. Acesta a marcat 42 de puncte, pe lângă care a avut 4 recuperări și 4 pase decisive, din spatele arcului de cerc terminând cu 6/12. Houston Rockets a oprit astfel o serie de 13 înfrângeri la rând și a câștigat în premieră în 2023.