Giannis Antetokounmpo, contribuție decisivă în succesul lui Bucks împotriva lui Nets

Milwaukee Bucks s-a impus pe terenul lui Brooklyn Nets după o repriză de prelungiri, scor 120-119 în noaptea de joi spre vineri (01.04) din NBA. Giannis Antetokounmpo a dus meciul în prelungiri, apoi a stabilit scorul final de la linia de fault și a devenit cel mai bun marcatori din istoria lui Milwaukee Bucks.

Brooklyn a condus în primele minute ale partidei, după care a urmat o perioadă cu Bucks la conducere, cel mult la +3 în față, ulterior sfertul inaugural terminându-se cu 30-23 pentru Nets. Următorul parțial a fost condus în totalitate de Brooklyn Nets, la un moment dat cu +11, pentru ca la pauză să fie 60-56.

Diferența a urcat la cel mult trei posesii la revenirea de la cabine, Milwaukee recuperând handicapul și conducea cu 87-86 la intrarea în sfertul patru. Brooklyn a mers la 108-99, meciul fiind împins în prelungiri de Giannis Antetokounmpo cu tripla sa la 110-110. Grecul a contribuit decisiv apoi la victoria campioanei NBA, cu liberele precise pentru 120-119, scorul final al partidei.

Giannis nu doar că a încheiat cu 44 de puncte și 14 recuperări, ci a devenit cu această ocazie și cel mai bun marcator din istoria francizei din Milwaukee, depășindu-l pe Kareem Abdul-Jabbar. „The Greek Freak” are acum 14.216 puncte marcate pentru Bucks. Cu excepția a două meciuri din ultimele 10 în acest sezon, Giannis a terminat cu double-double în restul, în această perioadă având trei dispute cu 40+ puncte marcate.

Brooklyn Nets i-a avut pe Kevin Durant, Kyrie Iriving și Bruce Brown cu 20+ puncte marcate, primii doi contribuind pentru 51 de puncte în total.

Milwaukee este pe 2 în Conferința de Est, cu 48-28 record, iar Brooklyn stă pe 8 în Est, cu 40-37.