Golden State Warriors, a doua victorie la rând în fața lui Sacramento Kings

Azi-noapte, 23 aprilie, s-au jucat patru meciuri din playoff-ul NBA, două din conferința de est și două din conferința de vest. La finalul nopții, în trei din cele patru serii, scorul a devenit 3-1, și într-o singură serie, scorul este egal: 2-2.

Această serie este cea dintre Golden State Warriors și Sacramento Kings, ambele formații fiind din California. Kings are parte de cel mai bun sezon al ultimilor 15 ani și a început excelent playoff-ul, câștigând primele două jocuri disputate pe teren propriu.

Warriors, fără Draymond Green și Gary Payton II, s-au impus în cel de-al treilea meci și, azi-noapte, au izbutit să câștige și al doilea joc de acasă: 126-125. Campioana en-titre a condus în cea mai mare parte a duelului, însă adversarii au rămas concentrați și au luptat până la final, fiind aproape de o victorie.

În ultimul minut, la scorul de 126-121, Steph Curry a făcut o gafă și a cerut un time-out, cu toate că echipa sa nu mai avea niciun timp de odihnă la dispoziție. Asta a dus la o aruncare liberă pentru Kings, transformată de Malik Monk, și apoi la o triplă a lui De’Aaron Fox. La celălalt panou, Curry a ratat o aruncare și apoi Harrison Barnes, fostul jucător al lui Warriors, a avut șansa de a aduce victoria trupei lui Mike Brown. Mingea nu a intrat în coș, iar elevii lui Steve Kerr s-au impus cu 126 la 125.

Steph Curry a adunat 32 de puncte (5 triple), 5 recuperări și 4 pase decisive, Klay Thompson s-a remarcat cu 26 de puncte, Jordan Poole a avut 22 de puncte, iar Kevon Looney a strâns 8 puncte, 14 recuperări și 6 pase decisive. De asemenea, Draymond Green, revenit pe teren după suspendare, a fost aproape de triple-double: 12 puncte, 10 recuperări, 7 pase decisive.

De partea cealaltă, De’Aaron Fox a jucat din nou excelent (38 de puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive), în timp ce Keegan Murray a reușit 23 de puncte și 7 recuperări.

Seria va reveni în Golden 1 Center din Sacramento pentru meciul 5, urmând ca partida a 6-a să se joace în San Francisco.

Într-o altă încleștare disputată azi-noapte, Minnesota Timberwolves a reușit să prelungească seria cu Denver Nuggets și s-a impus cu 114 la 108, după o repriză de prelungiri. Conduse de un Anthony Edwards excelent, gazdele au jucat foarte bine, mai ale în apărare și s-au aflat în avantaj în cea mai mare parte a actului inaugural și a sfertului patru.

Drept urmare, cu puțin sub trei minute rămase din timpul regulamentar, Timberwolves conducea cu 96 la 84 și părea sigură de victorie. Însă, în următoarele 85 de secunde, Nuggets au înscris trei triple prin Nikola Jokic și Michael Porter Jr., iar situația s-a echilibrat. Jokic a mai marcat un coș din interiorul semicercului și apoi, cu 13 secunde rămase, a avut șansa de a-și aduce echipa în avantaj de la linia de libere. Superstarul lui Nuggets a ratat prima liberă și a transformat-o doar pe a doua și astfel s-a ajuns la prelungiri: 96-96.

Primele două minute ale reprizei suplimentare au fost echilibrate, dar apoi elevii lui Chris Finch au jucat mai bine și Minnesota Timberwolves a reușit să obțină prima victorie în sferturile de finală: 114-108.

Anthony Edwards a adunat 34 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, în timp ce Rudy Gobert (14 puncte, 15 recuperări) și Karl-Anthony Towns (17 puncte, 11 recuperări) au fost în double-double. De asemenea, Mike Conley s-a remarcat cu 19 puncte și 8 pase decisive.

De partea cealaltă, cei mai buni jucători au fost Nikola Jokic (43 de puncte, 11 recuperări, 6 pase decisive) și Jamal Murray (19 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive).

Scorul în această serie a devenit 3-1, iar următorul meci se va desfășura în Denver.

Tot azi-noapte, New York Knicks a câștigat cu 102 la 93 în fața lui Cleveland Cavaliers și a dus scorul la 3-1, iar Boston Celtics s-a impus cu 129 la 121 împotriva Atlantei Hawks, scorul devenind de asemenea 3-1.