Golden State Warriors câștigă primul meci al finalei Vestului. Video

Golden State Warriors a deschis cu victorie seria împotriva lui Dallas Mavericks în finala Conferinței de Vest din NBA, scor 112-87 pe teren propriu în noaptea de miercuri (18.05) spre joi.

Dallas a condus în primele momente ale duelului, cel mult cu trei puncte (5-2), GSW prinzând o perioadă mai bună apoi și se desprindea la două posesii, 11-7, scor pe care Mavericks a putut să-l întoarcă în favoarea sa (13-11), dar apoi Warriors a fost în față pentru restul sfertului de debut, terminat cu o diferență formată din două cifre, 28-18. Dallas a recuperat handicapul și a venit la o singură posesie în spate, 35-33, o nouă perioadă bună pentru Golden State mărind ecartul la +12, scor 49-37 și la cabine s-a intrat cu 54-45.

Californienii au început mai bine repriza secundă și conduceau cu +19, la 73-54, diferența având să urce până la cel mult 22 de puncte între tot pe parcursul sfertului trei, 84-62. Warriors a intrat cu 88-69 în decisiv, reușind să păstreze un avantaj constant din două cifre în ultimul parțial, conducând maxim cu 106-76, iar în cele din urmă s-a terminat 112-87 în Chase Center.

Stephen Curry a ieșit în evidență cu 21 de puncte și 12 recuperări, ultima dată când a adunat cele mai multe recuperări din tabăra lui Warriors într-un meci de playoff fiind în meciul trei al finalei cu Toronto în 2019. Alți șase jucători de la „Dubs” au avut minim 10 puncte marcate în această confruntare cu Dallas.

Luka Doncic a condus lista marcatorilor pentru Dallas Mavericks, cu 20 de puncte și 7 recuperări, secondat de Spencer Dinwiddie (17 puncte, 3/7 de la distanță) și Jalen Brunson (14 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive).

Meciul doi al seriei va avea loc tot în fieful lui GSW, în noaptea de vineri (20.05) spre sâmbătă, începând cu ora 04.00 în direct pe Orange Sport 1.

*foto: nba.com