Golden State Warriors este noua campioană în NBA

17.06.2022

Golden State Warriors este din nou campioană în NBA, după succesul din meciul 6 cu Boston Celtics. Dubs s-au impus cu 103-90 în TD Garden și au câștigat seria cu 4-2 la general.

Partida a început cu un parțial convingător al celor de la Celtics, de 14-2. Oaspeții s-au trezit după un timeout cerut de Steve Kerr și s-au apropiat la șase lungimi (22-16). Datorită triplelor lui Poole și Curry, oaspeții conduceau după 12 minute cu 22-27.

Run-ul celor de la Golden State a continuat și în sfertul doi. Cu Stephen Curry pe bancă, Warriors au ajuns la 21 de puncte marcate fără răspuns, bornă ce reprezintă un record în ultimele 50 de finale NBA. După un timp de odihnă cerut în disperare de Ime Udoka, gazdele au înscris șapte puncte consecutive. Eforturile lor au fost în zadar, întrucât Dubs au intrat cu un avans de 15 lungimi la pauza mare (39-54).

Sfertul trei a început din nou cu oaspeți având inițiativa. Aceștia au reușit să se distanțeze și la 22 de lungimi (52-72), înaintea unui parțial excelent al celor de la Celtics prin care scorul devenea 66-76 cu 12 minute înaintea finalului confruntării.

În debutul ultimului sfert, Golden State a înscris șase puncte consecutive pentru a se distanța la 16 puncte. Boston a răspuns din nou și s-a apropiat la nouă puncte, dar adversarii lor au gestionat excelent finalul și s-au impus în cele din urmă cu 90-103.

Stephen Curry și Jaylen Brown au fost cei mai buni marcatori ai disputei și au terminat cu câte 34 de puncte. Al Horford a bifat un double-double (19 puncte, 14 recuperări), în timp ce Draymond Green a fost aproape de un triple-double (12 puncte, 12 recuperări, 8 pase decisive).

Pentru Golden State Warriors este al patrulea titlu în ultimele opt sezoane, după cele câștigate în 2015, 2017 și 2018. Boston Celtics a jucat prima finală după 12 ani.

*foto: nba.com