Grecia începe Campionatul Mondial cu o victorie la scor

Duminică, 1 septembrie, au debutat la Campionatul Mondial de Baschet câteva dintre cele mai mari forțe ale Europei, precum Turcia, Lituania, Franța și Grecia. Probabil cea mai așteptată apariție a fost cea a formației elene, iar acest lucru se datorează lui Giannis Antetokounmpo.

Adversara Greciei din meciul de azi (01.09) a fost Muntenegru, o echipă ce are câteva nume importante în lot: Nikola Vucevic, Bojan Dubljevic, sau Marko Todorovic. Cu toate acestea, naționala balcanică nu a rezistat în fața puternicei echipe antrenate de Thanasis Skourtopoulos.

Antetokounmpo & Co. au început excelent disputa și au câștigat primele sferturi cu următoarele scoruri: 17-9 și 25-7. Observăm așadar că defensiva grecilor nu a îngăduit mai mult de 10 puncte înscrise pe sfert. Prin urmare, la pauză, Grecia conducea la o diferență de 26 de puncte, scor 42-16.

În repriza a doua, muntenegrenii au reușit să evolueze mult mai bine, iar acest lucru s-a datorat și faptului că adversarii au mai redus din intensitate. Principalii baschetbaliști din lotul Greciei au fost odihniți și astfel, Muntenegru a câștigat sfertul al treilea și a făcut egal în ultimul. În cele din urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 85-60 pentru echipa elenă.

Georgios Printezis a terminat cu 16 puncte, 2 intercepții, o recuperare și o pasă decisivă, Georgios Papagiannis a contribuit cu 15 puncte, 8 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție, în timp ce, Ioannis Borousis a adunat 12 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive și 2 intercepții.

Giannis Antetokounmpo a jucat timp de 16 minute și a strâns 10 puncte, 8 recuperări, o pasă decisive și 2 intercepții, toate pentru un indice al eficienței de +15. Chiar dacă aceasta nu a fost cea mai strălucită prestație a MVP-ului NBA, acesta a reușit faza zilei, după o intercepție în propriul teren.

De partea cealaltă, cei mai buni jucători au fost: Nikola Vucevic (12 puncte, 3 recuperări) și Petar Popovic (11 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție).

Grecia și Muntenegru se află în grupa F, alături de Brazilia și Noua Zeelandă. Mai devreme, în cursul acestei zile, formația sud-americană a trecut de „Tall Blacks” cu scorul de 102-94. Marți, 3 septembrie, Grecia o întâlnește pe Brazilia, în timp ce, Muntenegru se va duela cu Noua Zeelandă.

*foto: fiba.basketball