Stiri

Houston Rockets ajunge la trei victorii consecutive în NBA, după un nou recital ofensiv

Flaviu Ilie

Flaviu Ilie
02.11.2025

Houston Rockets a trecut peste pasa proastă din primele două meciuri ale noului sezon din NBA, iar nucleul echipei începe să se închege. Texanii au ajuns la trei victorii consecutive, după ce au dat de pământ cu Boston Celtics, în deplasare.

Ofensiva oaspeților este la un nivel excelent în debutul de sezon, fiind cea mai eficientă din ligă până în acest moment. Adiția lui Kevin Durant este un plus imens, iar asta s-a simțit încă din primul sfert, câștigat cu 37-24 de Rockets, după ce veteranul a marcat 12 puncte.

Pe rând, pentru Houston, au ieșit la rampă și role-playeri precum Josh Okogie, Reed Sheppard sau Tari Eason, care le-au făcut viața un calvar apărătorilor adverși prin aruncările de afară. Celtics au avut probleme mari și cu faulturile, iar la pauză erau conduși cu 48-66.

În repriza secundă, ofensiva a fost orchestrată de Alperen Șengun, care a primit libertate din partea lui Kevin Durant. Turcul și-a servit excelent colegii, în timp ce a continuat să pună presiune pe oamenii mari de la Boston, iar sfertul decisiv părea o formalitate, după ce tabela indica 72-97.

În ultimul act, cei doi antrenori și-au trimis rezervele la înaintare, dar tot Houston a avut câștig de cauză și în această bătălie, iar diferența a crescut cu alte două puncte. Scorul final a fost 101-128. Rockets urcă la 3-2 în clasament, iar Boston ajunge la un bilanț negativ, de 3-4.

Kevin Durant a fost MVP-ul partidei și a marcat 26 de puncte, cu doar 11 aruncări din acțiune. Amen Thompson l-a urmat cu 17 puncte, 9 recuperări și 8 assist-uri, iar Alperen Șengun a fost și el aproape de triple-double, cu 16 puncte, 10 recuperări și 9 pase decisive. Josh Okogie, Reed Sheppard, Tari Eason și Jabari Smith au marcat câte 12 puncte.

De cealaltă parte, cel mai bun marcator a fost Baylor Scheierman, cu 17 puncte, urmat de Payton Pritchard, cu 14. Jaylen Brown a avut doar 12 puncte și 5 assist-uri, iar Josh Minott și Jordan Walsh au înscris câte 10 puncte.

În aceeași seară, Sacramento Kings a trecut la limită de Milwaukee Bucks, cu 135-133. Minnesota Timberwolves nu a avut emoții în deplasarea cu Charlotte Hornets (122-105). Indiana Pacers a bifat prima victorie stagională, în fața Golden State Warriors, scor 114-109. Orlando Magic nu a avut milă de Washington Wizards și s-a impus cu 125-94, iar seara s-a încheiat cu victoria lui Detroit Pistons în fața Dallas Mavericks, scor 122-110.

*foto: yahoo.com

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!