Indiana Pacers a câștigat pe sirenă cu LA Lakers după o revenire de la -17

Zece meciuri au avut loc în NBA în noaptea de luni spre marți (29.11), finalul cel mai dramatic fiind în Crypto.com Arena unde Indiana Pacers a trecut cu un coș pe sirenă de Los Angeles Lakers.

Lakers a fost egalată la scurt timp după începutul cu 7-0 și Pacers a dus mai departe momentul bun pentru a se desprinde inițial la două posesii, 20-25, avantajul dispărând până la finalul primului sfert. Meciul a continuat să rămână echilibrat și abia înaintea pauzei s-a format un ecart de șase puncte, LA Lakers intrând la cabine cu 62-56.

Cel de-al treilea sfert a adus în premieră o diferență formată din două cifre, 71-61, iar după un run de 10-0 pentru Indiana, cei de la Lakers au putut să se ducă la +16 (92-76), diferența devenind și de 17 puncte în debutul parțialului final (101-84). Pacers a restabilit egalitatea cu 40 de secunde rămase pe cronometru (113-113) și a închis jocul cu tripla debutantului Andrew Nembhard pe sirenă pentru un succes cu 116 la 115.

Tyrese Haliburton (24 de puncte, 14 pase decisive) și Bennedict Mathurin (23 de puncte, 8 recuperări) au fost principalii marcatori pentru Pacers, iar pentru Lakers au avut contribuții importante Anthony Davis (25 de puncte, 13 recuperări, 4 capace), Russell Westbrook (24 de puncte, 6 assist-uri) și LeBron James (21 de puncte, 7 recuperări).

Philadelphia 76ers a ieșit învingătoare dintr-un alt meci încheiat la o singură posesie, Kristaps Porzingis a avut un career-high de 41 de puncte, Phoenix Suns și Boston Celtics își continuă forma excelentă, iar Utah Jazz a încasat a cincea înfrângere consecutivă.