Indiana şi Miami clachează din nou

Călin Popa

Călin Popa
20.03.2014

Chicago Bulls (38-30) s-au impus fără nicio problemă pe terenul celor de la Philadelphia 76ers (15-53) şi i-au trimis pe aceştia la 22 de înfrângeri consecutive – recordul istoric negativ în NBA este de 26 de înfrângeri consecutive (Cleveland Cavaliers 2010-11). Brooklyn Nets (35-31) au ajuns la 10 victorii consecutive pe teren propriu în urma victoriei împotriva celor de la Charlotte Bobcats (33-36). Deron Williams a avut 25 de puncte şi 8 pase decisive. Memphis Grizzlies (40-27) a controlat întreg meciul cu Utah Jazz (22-47), oaspeţii neavând răspuns la defensiva gazdelor. Zach Randolph (21 puncte, 10 recuperări) şi Marc Gasol (20 puncte, 10 recuperări) au avut câte un double-double.

DeMar DeRozan (31 de puncte) i-a condus pe cei de la Toronto Raptors (38-29) spre victorie pe terenul celor de la New Orleans Pelicans (27-40). Kyle Lowry a adăugat şi el 23 de puncte şi 8 recuperări. Denver Nuggets (31-37) le-a administrat celor de la Detroit Pistons (25-42) încă o înfrângere, iar sezonul e încheiat pentru echipa care avea în plan o clasare în primele 4 echipe ale conferinţei de Est. Aaron Brooks a avut 27 de puncte şi 17 pase decisive pentru gazde. După o egalitate perfectă la finalul primului sfert şi la pauză, Phoenix Suns (39-29) a reuşit desprinderea în repriza a doua, impunându-se 109-93 în faţa celor de la Orlando Magic (19-50) şi rămâne în lupta pentru locul 8, ultimul care permite accederea în play-off.

Tony Parker (25 puncte, 5 pase decisive) şi Kawhi Leonard (22 puncte, 10 recuperări) au fost protagoniştii celei de a 11-a victorie consecutivă a echipei lui Gregg Popovich. San Antonio Spurs (51-16) i-au demolat pe cei de la Los Angeles Lakers (22-45) şi continuă să fie echipa cu cel mai bun bilanţ din acest sezon. Minnesota Timberwolves (34-32) se impun pe terenul celor de la Dallas Mavericks (41-28) după prelungiri, scor 123-122, în urma unor performanţe impresionante din partea lui Ricky Rubio (22 puncte, 15 pase decisive, 10 recuperări) care a reuşit un triple-double şi Kevin Love care a marcat 35 de puncte şi a recuperat 8 mingi. Dirk Nowitzki a înscris 27 de puncte pentru Mavericks.

Miami Heat (46-20), fără superstarul LeBron James, cedează pe terenul celor de la Boston Celtics (23-46), scor 101-96. Rajon Rondo a fost la un singur punct distanţă de un triple-double (9 puncte, 15 pase decisive, 10 recuperări), iar Avery Bradley a adăugat 23 de puncte în victoria verzilor. Dwyane Wade a avut 17 puncte pentru echipa lui Eric Spoesltra. New York Knicks (28-40) câştigă la debutul lui Phil Jackson în urma celor 34 de puncte înscrise de Carmelo Anthony şi ajung la a 7-a victorie consecutivă. Amar’e Stoudemire a marcat şi el 21 de puncte, iar Knicks forţează un final de sezon puternic pentru calificarea în play-off. Lance Stephenson a avut 21 de puncte şi 9 recuperări pentru Indiana Pacers (50-18).