Jamal Murray aduce victoria celor de la Denver Nuggets pe terenul lui Portland

Trei meciuri s-au jucat în noaptea de joi spre vineri (09.12) în NBA, toate cele șase echipe implicate reușind să marcheze peste 105 puncte.

Cel mai strâns scor a fost la Portland, unde Trail Blazers a primit vizita lui Denver Nuggets, gazdele conducând bună parte din prima repriză, diferența maximă fiind de nouă puncte (29-20 și 41-32). Denver a reușit să întoarcă și a pus două posesii între, la pauză însă avea să fie un avantaj minim pentru Blazers, 64-63. Sfertul trei a adus momente în care ecartul a devenit unul din două cifre, Denver revenind și de această dată și în sfertul decisiv s-a mers cap la cap, reușita de trei puncte a lui Jamal Murray cu o secundă înainte de final fiind cea care a adus victoria pentru Nuggets, 121 la 120 în Moda Center.

Nikola Jokic a fost la un pas de triple-double (33 de puncte, 10 recuperări, 9 pase decisive), Jamal Murray (21 de puncte, 8 assist-uri, 5 recuperări) și Aaron Gordon (20 de puncte, 5 recuperări) fiind următorii marcatori pentru Nuggets. Damian Lillard a replicat cu 40 de puncte și 12 assist-uri, iar Jusuf Nurkic l-a urmat cu 21 de puncte și 9 recuperări.

San Antonio Spurs a oprit o serie de 11 înfrângeri la rând în NBA, după victoria din duelul echipelor din statul Texas în fața lui Houston Rockets. Spurs s-a desprins decisiv în sfertul trei printr-un run de 19-4 și în cele din urmă a câștigat cu 118 la 109, avatajul maxim fiind de 20 de puncte. Din 12 noiembrie data seria de eșecuri pentru Spurs.

Keldon Johnson a adunat 32 de puncte și 7 recuperări, alți șase jucători de la San Antonio fiind în double figures. Jabari Smith Jr. a condus lista marcatorilor pentru Houston (23 de puncte, 4/7 de a distanță), iar Alperen Sengun a fost în double-double (16 puncte, 11 recuperări).

Miami Heat și Los Angeles Clippers au oferit un meci echilibrat, cu 11 schimbări la conducere și de 11 ori s-au aflat echipele la egalitate. Clippers a irosit un avantaj de 10 puncte în Florida, Heat trecând definitiv la conducere în a doua parte a sfertului decisiv și a putut să se impună cu 115 la 110.

Bam Adebayo a încheiat cu double-double (31 de puncte, 10 recuperări), Jimmy Butler adunând 26 de puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări și 4 intercepții. Paul George a terminat cu 29 de puncte, 8 recuperări și 7 assist-uri pentru Clippers, Reggie Jackson fiind următorul marcator cu 20 de puncte și 4 recuperări.

*foto: nba.com