UCAM Murcia, echipa lui Emi Cățe, a bifat al patrulea succes consecutiv în toate competițiile
28 minute în urmăASVEL, amendată de Euroligă pentru că are salarii prea mici
1 oră în urmăCSO Voluntari continuă parcursul fără greșeală în ENBL
19 ore în urmăMihai Silvășan: „Întâlnim o echipă mult schimbată, la fel cum suntem și noi”
21 ore în urmăAEK Larnaca, ultimul test în deplasare pentru Oradea în sezonul regulat al Europe Cup
21 ore în urmă
În toiul discuțiilor legate de transferul său de la Philadelphia 76ers, James Harden se află în China. În aceste zile, superstarul de 33 de ani promovează brand-ul Adidas, sponsorul său principal, în Shanghai. La un eveniment de promovare, el a vorbit și despre Daryl Morey, managerul general al Philadelphiei 76ers.
„Daryl Morey este un mincinos și nu voi mai face parte niciodată dintr-o organizație din care face și el parte. Permiteți-mi să o spun din nou: Daryl Morey este un mincinos și nu voi mai face parte niciodată dintr-o organizație din care face și el parte”, a declarat The Beard în timpul discursului său.
Daryl Morey este managerul care i-a acordat încredere lui Harden să devină vioara întâi la Houston Rockets în momentul transferului său de la Oklahoma City Thunder în 2012. Împreună, cei doi au ajuns în două finale de conferință, ambele pierdute în fața celor de la Golden State Warriors.
Harden și Morey s-au reunit în 2022, când bărbosul a fost transferat de Philadelphia 76ers de la Brooklyn Nets. Conform presei din specialitate din Statele Unite ale Americii, ruptura dintre cei doi s-a produs în momentul negocierii unei noi înțelegeri pentru MVP-ul ligii din 2018.
James ar fi acceptat un salariu mai mic pe termen scurt în vara anului 2022 pentru ca cei de la Sixers să aibă flexibilitatea să semneze și alți jucători, precum PJ Tucker și Danuel House, dar cu promisiunea că va primi salariul maxim din partea echipei în vara lui 2023. Morey nu s-a mai ținut de această promisiune și i-a făcut o ofertă mai slabă fundașului de 33 de ani după evoluțiile acestuia în play-off.
Declarația lui Harden devine cu atât mai interesantă dacă ne uităm și la contextul în care a fost făcută. Daryl Morey este un inamic al guvernului din China după în urmă cu aproape patru ani s-a exprimat pe Twitter cu privire la protestele din Hong Kong, liga de peste ocean și implicit și Houston Rockets pierzând multe contracte de publicitate.
*foto: thesixersense.com
Ja Morant, suspendat de Memphis Grizzlies în urma declarațiilor de după mec...
Un campion NBA din sezonul trecut a fost diagnosticat cu cancer
Chicago Bulls, cel mai bun început de sezon din NBA din ultimii aproape 30...
San Antonio Spurs înregistrează cel mai prolific start de sezon din istoria...
Un campion NBA din sezonul trecut a fost diagnosticat cu cancer
Superstarurile din NBA au asigurat spectacolul în meciurile din noaptea de...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!