Jayson Tatum contribuie cu double-double în victoria lui Boston Celtics contra lui Dallas Mavericks

Noaptea de miercuri spre joi (24.11) în NBA a adus 12 meciuri, unul necesitând overtime și câteva serii de victorii s-au întrerupt cu această ocazie.

Boston Celtics și Dallas Mavericks au propus un duel direct foarte interesant între Jayson Tatum și Luka Doncic, victoria fiind a celor din Boston cu această ocazie după o desprindere încă din primul sfert al partidei (29-15). Celtics a ajuns apoi la peste 20 de puncte în față în diverse momente, maximul primei reprize fiind atins la 70-45.

Ecartul a crescut la 96-69 în sfertul trei, apoi urmând o serie mai bună pentru Dallas și handicapul scădea la trei posesii (114-105). Mavericks nu s-a putut apropia mai tare de atât în restul meciului și Boston a câștigat pe teren propriu cu 125 la 112.

Jayson Tatum a avut 37 de puncte, 13 recuperări și 5 assist-uri pentru Boston, urmat de Jaylen Brown (31 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive), alți patru jucători de la Celtics fiind în double figures. Luka Doncic a totalizat 42 de puncte, 9 pase decisive și 8 recuperări, iar Christian Woord l-a secondat cu 26 de puncte și 12 recuperări.

Donovan Mitchell, Darius Garland și Jarrett Allen au contribuit pentru 82 de puncte în succesul lui Clevelend în fața lui Portland, Atlanta Hawks a oprit seria de șapte victorii la rând a celor de la Sacramento Kings, iar Chicago Bulls i-a provocat a cincea înfrângere în ultimele opt meciuri lui Milwaukee Bucks.