Jimmy Butler, decisiv pentru Miami Heat în victoria contra lui Phoenix Suns

Șapte meciuri au avut loc în noaptea de luni spre marți (15.11) în NBA, un duel fiind decis la limită și alte două s-au terminat la diferențe de patru puncte. Toate echipele din liga nord-americană au cel puțin trei înfrângeri suferite în acest punct al sezonului.

Miami Heat a primit vizita lui Phoenix Suns în meciul care a adus cel mai strâns rezultat al serii, echipa din statul Florida conducând pe toată durata sfertului inaugural (35-31), pentru ca apoi Suns să vină în față prima dată la 35-36 și ulterior să se ducă la două posesii (42-47). Restul primei reprize a adus echilibru pe tabelă și în cinci cazuri a fost egalitate, Miami intrând la cabine cu 58-57.

Phoenix a revenit mai bine de la vestiare și n-a fost condusă deloc în sfertul trei, perioadă în care chiar s-a desprins la +11, scor 78-89 și avantajul a devenit de 13 puncte în parțialul decisiv la 89-102. Miami a prins de acolo un run de 20-5 și întorcea situația, ultimele puncte ale partidei venind prin liberele lui Adebayo. Phoenix a ratat trei faze în ultimele 14 secunde prin care putea câștiga, Jimmy Butler reușind să-i pună un capac lui Devin Booker cu șase secunde rămase din meci și Miami s-a impus cu 113 la 112.

Bam Adebayo a avut 30 de puncte și 10 recuperări, Jimmy Butler remarcându-se cu un double-double (16 puncte, 13 recuperări, 7 pase decisive) pe lângă prestația defensivă din finalul jocului, iar alți cinci jucători de la Heat au fost în double figures. Devin Booker (25 de puncte, 8 recuperări, 5 assist-uri) și Duane Washington Jr. (21 de puncte, 5/8 de la distanță, 4 pase decisive) au condus lista marcatorilor pentru Suns.

Atlanta Hawks i-a provocat un nou eșec lui Milwaukee Bucks, campioana din 2021 având trei înfrângeri în ultimele patru meciuri din NBA după ce a început cu 9-0 bilanț sezonul. Atlanta a condus aproape în totalitate în deplasare și și-a format un avantaj de 18 puncte în repriza secundă (56-74), pentru ca la final să câștige cu 121 la 106. Hawks a fost și prima care a învins-o pe Bucks în acest sezon. De’Andre Hunter (24 de puncte) și Giannis Antetokounmpo (27 de puncte, 8 recuperări) au fost principalii marcatori din cele două tabere.

Boston Celtics a revenit de la -15 în repriza secundă din TD Garden contra lui OKC Thunder și a ajuns la a șaptea victorie consecutivă în NBA, fiind echipa aflată în cea mai bună formă. Thunder a condus cu 75-90 în sfertul trei, Celtics bifând un parțial cu numărul patru cu 37 la 26 și în cele din urmă a câștigat cu 126-122. Jayson Tatum (27 de puncte, 10 recuperări, 3 intercepții), Jaylen Brown (26 de puncte, 6 recuperări, 6 assist-uri) și Marcus Smart (22 de puncte, 8 pase decisive) au fost liderii lui Celtics, iar Shai Gilgeous-Alexander (37 de puncte, 8 pase decisive) și Lu Dort (21 de puncte, 5 recuperări) au condus lista marcatorilor pentru OKC.