Joel Embiid a păstrat-o în viață pe Philadelphia 76ers în seria cu New York Knicks

26.04.2024

Seria de play-off dintre Philadelphia 76ers și New York Knicks continuă să fie cea mai animată din prima rundă de play-off din NBA. Gruparea lui Nick Nurse a revenit în joc cu o victorie în primul meci de pe teren propriu, scor 125-114, iar seria este 2-1 la general pentru echipa din Big Apple.

Startul de partidă a fost unul extrem de echilibrat, în nota primelor două meciuri, iar cele două formații au alternat de mai multe ori la conducerea partidei. După primele 12 minute, Knicks conduceau la o singură posesie, 27-29. Sixers au preluat la loc conducerea și au ținut de ea pentru o perioadă bună de timp, dar tot NY conducea la pauza mare, 55-58.

Sfertul al treilea a fost cel care avea să decidă în cele din urmă soarta partidei, după ce MVP-ul en-titre a ligii s-a încins din spatele arcului de cerc. Embiid a transformat patru coșuri de trei în acest parțial, în care echipa sa a marcat 43 de puncte, iar înainte de actul decisiv, tabela indica 98-85. Gazdele și-au păstrat calmul până la final și în cele din urmă s-a impus cu 125-114.

Joel Embiid a avut cea mai bună prestație a carierei în play-off și a totalizat 50 de puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive. Starul camerunez a avut o scăpare în primul sfert, când ar fi trebui eliminat pentru un fault grosolan la Mitchell Robinson. De partea cealaltă, Jalen Brunson a strâns 39 de puncte și 13 pase decisive.

O altă serie în care situația s-a mai echilibrat este cea dintre Orlando Magic și Cleveland Cavaliers. Formația din Florida s-a impus categoric, scor 121-83, în primul meci de acasă, iar scorul la general este 2-1, la fel ca în cealaltă serie. Paolo Banchero a impresionat cu 31 de puncte, 14 recuperări și 5 assist-uri, completat de cele 24 de puncte ale lui Jalen Suggs. Principalul marcator al lui Cavs a fost Jarrett Allen, cu 15 puncte.

Los Angeles Lakers nu a putut trece peste perioada nefastă din meciurile cu Denver Nuggets și este la un pas să își încheie sezonul. LeBron și compania au pierdut pentru a 11-a oară la rând în meciurile cu gruparea din Colorado și seria are scorul de 3-0 la momentul actual. Pentru al treilea meci consecutiv, Lakers au pierdut o diferență de două cifre în a doua repriză, permițând campioanei să câștige cu 112-105. Aaron Gordon a avut un monster-game cu 29 de puncte și 15 recuperări. Anthony Davis s-a duelat cu el prin 33 de puncte și 15 recuperări.