Joel Embiid iese în evidență cu 52 de puncte împotriva lui Boston, victorii pentru Lakers și Warriors în Conferința de Vest

În total 13 meciuri au avut loc în NBA în noaptea de marți spre miercuri (05.04), un duel necesitând prelungiri și pe lângă acesta alte patru partide s-au încheiat la cel mult 10 puncte diferență.

Una dintre partidele echilibrate a avut loc la Philadelphia, acolo unde Sixers a primit vizita lui Boston Celtics și a putut să câștige la două puncte. Philly și-a adjudecat primul sfert cu 28-22 și conducea la pauză cu 53-46, diferența maximă în această perioadă fiind de 9 puncte. Boston n-a reușit să egaleze încă pe parcursul celui de-al treilea sfert, acolo unde gazdele au condus în totalitate și aveau 72-67, parțialul decisiv fiind cel în care Celtics a venit la conducere și mergea la 81-85. Philly a prins apoi un run de 17-4 și întorcea situația, în cele din urmă câștigând cu 103 la 101.

Joel Embiid s-a evidențiat cu 52 de puncte, 13 recuperări și 6 pase decisive, având 20/25 din acțiune. Derrick White a contribuit cu 26 de puncte, 7 recuperări și 4 assist-uri pentru Celtics.

Los Angeles Lakers a avut nevoie de overtime în fața celor de la Utah Jazz, în centrul atenției fiind tot LeBron James la finalul partidei, după ce a ratat o aruncare cu care Lakers putea câștiga deja în timpul regulamentar. Californienii au marcat 68 de puncte în prima repriză și aveau +11 pe tabelă, apoi au pus încă trei puncte în plus, dar diferența de 14 puncte avea să dispară, Jazz terminând sfertul patru cu un run de 10-0 și scorul era 124-124. Ambele au condus în overtime, LeBron James fiind cel care a asigurat victoria pentru Lakers, 133-135.

LeBron a avut 37 de puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări în acest meci, Austin Reaves (28 de puncte, 6 pase decisive) și Anthony Davis (21 de puncte, 14 recuperări, 6 assist-uri) urmându-l. Kelly Olynyk și Talen Horton-Tucker au avut câte 23 de puncte pentru Utah Jazz.

Golden State Warriors a produs un ultim sfert excelent în fața lui OKC Thunder și a întors de la -10, reușind să obțină un succes important pe teren propriu, scor 136 la 125. Stephen Curry și Jordan Poole au contribuit pentru 11 aruncări bune de la distanță, primul terminând cu 34 de puncte, iar cel din urmă cu 30. Shai Gilgeous-Alexander a răspuns cu 32 de puncte, 7 pase decisive și 5 recuperări pentru OKC.