Joel Embiid o ajută cu 41 de puncte pe Sixers, Nikola Jokic reușește al 13-lea triple-double stagional

Noaptea de marți spre miercuri (18.01) a adus patru dueluri în NBA, fiecare joc terminându-se la un ecart de cel mult 10 puncte. Șase jucători au reușit să înscrie peste 35 de puncte.

Seara s-a deschis cu întâlnirea dintre Milwaukee Bucks și Toronto Raptors, campioana din 2021 terminând sfertul inaugural cu 44 de puncte marcate și avea un avantaj pe parcurs de 11 puncte. Raptors a recuperat deficitul și s-a dus la 65-74 înaintea pauzei, pentru ca apoi acel avantaj de 9 puncte să dispară în cel de-al treilea sfert. Începând cu 85-82 Bucks a condus în permanență și în cele din urmă a câștigat cu 130 la 122.

Jrue Holiday a reușit un season high de 37 de puncte, Bucks fiind pentru a patra oară la rând fără Giannis Antetokounmpo. Fred VanVleet a replicat cu 39 de puncte (6/12 de la distanță), 9 recuperări și 7 assist-uri.

San Antonio Spurs a condus aproape în totalitate primul sfert cu Brooklyn Nets, după care a irosit un avantaj 14 puncte, dar a revenit de la -7 până la pauză și scorul era egal, 51-51. Sfertul trei a adus-o pe Spurs din nou la conducere pentru majoritatea timpului, în parțialul decisiv ajungându-se la +12 și într-un final texanii au reușit să câștige cu 106 la 98, oprind o perioadă de cinci înfrângeri la rând în NBA.

Keldon Johnson a avut un career-high cu 36 de puncte și 11 recuperări, de la Nets principalul marcator fiind TJ Warren cu 19 puncte și 5 recuperări.

Nikola Jokic s-a remarcat cu un nou triple-double (36 de puncte, 12 recuperări, 10 assist-uri), al 13-lea stagional, în victoria lui Denver contra lui Portland. Nuggets a încheiat prima repriză în avantaj după mai multe momente în care și Trail Blazers a fost la conducere, desprinderea venind apoi pe finalul celui de-al treilea parțial și în sfertul decisiv s-a ajuns la o diferență maximă de 20 de puncte, în cele din urmă Denver câștigând cu 122 la 113. Nuggets a ajuns la 14 victorii consecutive pe teren propriu în urma acestui rezultate. Principalul marcator al partidei a fost Damian Lillard, starul lui Blazers totalizând 44 de puncte și 8 assist-uri.

Ultimul meci al serii le-a pus față în față pe Los Angeles Clippers și Philadelphia 76ers, cei dn urmă având câștig de cauză. Sixers n-a fost deloc în dezavantaj pe parcursul primei reprize, dar după revenirea pe parchet a irosit un avantaj de 14 puncte, reușind ulterior să-și formeze un nou ecart important și spre final a condus cu +19. Scorul final a fost 120 la 110 pentru Philly, care ajunge la cinci victorii în ultimele șase meciuri din NBA.

Joel Embiid a fost aproape de double-double, terminând cu 41 de puncte și 9 recuperări, iar Kawhi Leonard a ieșit în evidență cu 27 de puncte și 4 recuperări pentru Clippers.

*foto: PhillyVoice