Knicks ajunge la cinci victorii consecutive, Heat câștigă pe final în fieful lui Thunder

În cele 10 meciuri ale nopții de miercuri spre joi (15.12) în NBA, două au avut nevoie de overtime și alte două dueluri s-au decis la o singură posesie diferență.

New York Knicks își continuă perioada bună din NBA și a ajuns la cinci victorii consecutive, ultima reușită fiind la Chicago, după un meci care a necesitat prelungiri. Knicks a irosit în două rânduri un avantaj din două cifre, mai întâi fiind vorba despre 10 puncte, apoi despre 12, tot formația din New York fiind cea care a condus în mare parte în sfertul patru, dar Bulls a putut egala și s-a intrat în overtime după 117-117. Knicks n-a comis greșeala anterioară și a pus nouă puncte între, în cele din urmă câștigând cu 128 la 120.

Julius Randle (31 de puncte, 13 recuperări, 7 pase decisive) și Jalen Brunson (30 de puncte, 7 assist-uri) au fost liderii lui Knicks. DeMar DeRozan a replicat cu 32 de puncte pentru Bulls.

Un prim sfert foarte echilibrat a avut loc între OKC Thunder și Miami Heat, după care în al doilea parțial Heat s-a desprins la +21 și părea să controleze jocul. Thunder a prins apoi un run de 25-5 și ecartul a scăzut la un singur punct, apoi scorul devenind egal la 72-72. Oklahoma City a condus ulterior în mai multe momente în sfertul patru, reușind să-și formeze un avantaj de trei posesii, dar Miami a revenit și Tyler Herro avea să câștige meciul pentru Heat cu șase secunde înainte de final, 110 la 108.

Tyler Herro a totalizat 35 de puncte pentru Miami Heat, alți cinci jucători având minim 10 puncte marcate. În replică, Shai Gilgeous-Alexander a adunat 27 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive pentru OKC Thunder.