Kristaps Porzingis a revenit pe teren. Video

Kristaps Porzingis a revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren o perioadă bună de timp. Mai exact, ultimul meci jucat de acesta a fost meciul 3 al seriei de playoff cu Clippers, meci ce a avut loc pe data de 22 august 2020.

Letonul a jucat 21 de minute din postura de titular în victoria reușită Dallas Mavericks în fața lui Charlotte Hornets, 104 la 93. Pivotul a contribuit cu 16 puncte , 4 recuperări și 2 capace. Porzingis a terminat partida cu 6/16 la aruncările din acțiune pentru un procentaj de 37,5% la acest capitol.

Ca de obicei, Luka Doncic a fost principalul realizator al texanilor, slovenul a încheiat meciul cu 34 de puncte, 13 recuperări și 9 pase decisive. Lista celor mai buni marcatori a lui Dallas a fost completată de Tim Hardaway Jr., baschetbalist ce a încheiat partida cu 18 puncte.

Din tabară lui Hornets s-au evidențiat Terry Rozier cu 18 puncte, respectiv TJ Washington și Gordon Hayward, ambii cu câte 16 puncte. LaMelo Ball a jucat aproximativ 25 de minute și a încheiat partida cu 4 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive.

În urma acestui rezultat, Mavericks ajunge la 6-4 la general, în timp ce Hornets înregistrează un bilanț de 6-6.

*foto: nba.com