Kyle Lowry contribuie cu double-double la succesul lui Miami Heat pe terenul lui Toronto Raptors

Miami Heat a reușit să câștige pe terenul lui Toronto Raptors, scor 114 la 109 într-o confruntare specială pentru Kyle Lowry, fost campion NBA alături de Raptors.

Lowry a revenit la Toronto, în postura de adversar, fiind primit cu aplauze la scenă deschisă înaintea partidei. Baschetbalistul a reușit să câștige titlul în NBA alături de canadieni în 2019.

Toronto a condus în aproape tot sfertul de debut, formându-și un avantaj de 13 puncte, scor 34-21, iar la pauza partidei era 55-45 pentru canadieni. Miami a putut întoarce jocul în favoarea sa în a doua parte din sfertul al treilea, conducând cu 69-68, diferența de un punct menținându-se la intrarea în parțialul decisiv, 79-78.

Raptors a întors și a mers la 91-87, de unde a urmat un run de 11-2 pentru Heat și ulterior ecartul a crescut la 10 puncte, 107-97. În cele din urmă, Miami a câștigat cu 114 la 109.

Kyle Lowry și-a trecut în cont 16 puncte și 10 pase decisive împotriva fostei echipe, Max Strus contribuind cu 23 de puncte pentru Heat. De la Toronto s-au remarcat Pascal Siakam și Fred VanVleet, ambii cu 29 de puncte.

Miami are 51-28 record după acest meci, fiind prima în Conferința de Est, iar Toronto se află pe 6, cu 45-33.