Kyrie Irving a învins-o pe Denver Nuggets cu un coș remarcabil pe sirenă. Video

18.03.2024

Seara de duminică ne-a adus un meci de gală în liga de peste ocean. La o oră accesibilă pentru publicul european, echipele celor mai în formă baschetbaliști  de pe Bătrânul Continent, au oferit un spectacol total. Dallas Mavericks, condusă de Luka Doncic, a trecut de Denver Nuggets, formația dublului MVP Nikola Jokic, cu 107-105.

La ora meciului, Nuggets era cea mai în formă echipă din NBA, dar acest statut nu a intimidat gazdele din American Arilines Center, care s-au distanțat la șapte lungimi destul de rapid, forțând un timeout al lui Mike Malone. Indicațiile acestuia au dat roade imediat, iar balanța s-a înclinat rapid în favoarea echipei din Colorado, care conducea cu 30-34 la capătul primului sfert.

Sfertul al doilea a fost unul de care pe care de la primul până cel de-al 12-lea minut. Dacă star-urile lui Denver, Nikola Jokic și Jamal Murray, au avut prestații șterse până la acel moment, Dallas a fost ținută în joc de către vedetele sale: Luka Doncic și Kyrie Irving. Aceștia audus greul în acest parțial, încheiat cu scorul de 58-61, după un and-one al lui Murray.

După revenirea de la cabine, cele două defensive s-au ridicat la un nivel înalt, cu precădare cea a gazdelor. Elevii lui Jason Kidd au continuat să îi închidă excelent pe Jokic și Murray, care aveau procentaje foarte slabe la intrarea în sfertul al patrulea. Doncic a mers la vestiar pe finalul sfertului, cu probleme medicale, dar avea să revină rapid. Cu 12 minute rămase de jucat, tabela indica 84-79.

Forcing-ul lui Mavericks a continuat și în debutul actului decisiv, când diferența a ajuns chiar și la 13 puncte. Soarta meciului părea să fie scrisă, dar Denver a semnat o nouă revenire caracteristică, după ce vedetele sale și-au intrat în mână. Mâna lui Doncic a tremurat în mai multe rânduri de la libere, fapt ce i-a permis lui Jokic să egaleze din interior.

Murray a marcat de afară pentru a duce scorul la 102-105 cu mai puțin de 30 de secunde rămase de jucat, dar Doncic a replicat imediat cu aceeași măsură. Nuggets nu a profitat de următorul atac, iar posesia a revenit la gazde. După un timeout al lui Jason Kidd, mingea a ajuns în mâinile lui Kyrie Irving, care a înscris un coș cu grad ridicat de dificultate pe sirenă, ce a stabilit scorul final: 107-105.

Luka Doncic a avut încă o dată o prestație remarcabilă, terminând cu 37 de puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive. Marcatorul coșului victoriei, Kyrie Irving, l-a urmat cu 24 de puncte, 7 recuperări, 9 pase decisive și 3 intercepții. Debutantul Dereck Lively a fost aproape de un double-double, cu 14 puncte și 8 recuperări.

În ciuda eficienței scăzute (6/16 din acțiune, 0/2 de la distanță), Nikola Jokic a fost aproape de un nou triple-double: 16 puncte, 11 recuperări și 7 pase decisive. Jamal Murray a fost principalul marcator pentru Denver, cu 23 de puncte, urmat de Michael Porter Jr. care a avut 20.

După acest meci, Denver Nuggets cedează primul loc în ierarhia Conferinței de Vest celor de la OKC Thunder, ajungând la un bilanț de 47-21. Dallas Mavericks împarte locul al șaptelea cu Phoenix Suns, cu un bilanț de 39-29 și se apropie de Sacramento Kings (38-28) în cursa pentru calificarea directă în play-off.

*foto: msn.com