LA Lakers a bifat a cincea victorie la rând în NBA

Cinci partide s-au jucat în NBA în noaptea de sâmbătă spre duminică, 8 ianuarie, două foste campioane reușind să-și continue seria de victorii.

Sacramento Kings și Los Angeles Lakers au oferit cel mai echilibrat duel al serii, fiind vorba despre 20 de egalități și tot atâtea schimbări la conducerea partidei, diferența maximă înregistrată fiind de cel mult 9 puncte.

Lakers a condus în mare măsură din primul sfert, într-un moment desprinzându-se la +9, dar Kings a recuperat cu un run de 14-5 și situația a devenit egală, echipa din Sacramento având apoi 38-37 după parțialul de debut. A venit apoi rândul gazdelor să pună trei posesii între, cu diferența maximă la +8 în două rânduri înaintea pauzei, Lakers revenind și a întors situația de pe tabelă în unele momente, pentru ca la cabine să se intre cu 73-73.

Sfertul trei a găsit-o pe Kings mai mult timp la conducere, Lakers având apoi în două rânduri patru puncte în plus și din nou scorul a fost egal la finalul parțialului, 109-109, după care a urmat un run pentru campioana din 2020 și s-a mers la +9. Sacramento a egalat în primă fază la 124-124, apoi după alte cinci astfel de momente Schroder a închis meciul cu două libere precise, Fox ratând o aruncare de la distanță și s-a încheiat cu 136-134 pentru Lakers.

LeBron James a totalizat 37 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive în acest duel, Thomas Bryant (29 de puncte, 14 recuperări), Dennis Schroder (27 de puncte, 4/5 de la distanță, 4 recuperări) și Russell Westbrook (23 de puncte, 15 assist-uri) fiind următorii marcatori pentru Lakers.

De’Aaron Fox a fost aproape de double-double (34 de puncte, 9 assist-uri), acest lucru reușindu-i lui Domantas Sabonis (25 de puncte, 12 recuperări, 7 pase decisive), alți patru jucători de la Kings fiind în double figures.

Lakers este fără înfrângere până acum în 2023 și are, alături de Memphis Grizzlies, cea mai lungă serie activă de victorii în NBA.