Lakers se impune în confruntarea cu Clippers. Video

Los Angeles Lakers a ieșit învingătoare din partida cu LA Clippers din restartul NBA, scor 103-101 (35-23, 19-29, 22-25,  27-24). Cu 12.8 secunde rămase din joc, la scorul egal de 101-101, LeBron James a marcat coșul victoriei pentru echipa sa. Meciul a fost transmis în România de către Telekom Sport 1.

Frank Vogel a început partida în formula KCP - Green - LeBron James - Anthony Davis - JaVale McGee, iar Doc Rivers a replicat cu un prim cinci alcătuit din Reggie Jackson, Paul George, Kawhi Leonard, Marcus Morris și Ivica Zubac.

Lakers a avut prima inițiativa și a dominat primul sfert, reușind să se distanțeze la 12 puncte după primele 12 minute de joc. Actul secund a reprezentat o revenire a lui Clippers, care s-a apropiat în prima instanță la trei puncte, 41-38, iar apoi a micșorat diferența la un singur punct, 51-50. La pauza mare, scorul era de 54-52 în favoarea formației în ”purple and gold”.

În sfertul trei, Clipers a trecut la conducere și a avut avantaj chiar și de 11 puncte, 55-66. Cu toate acestea, Lakers a reușit să se concentreze mai bine și a revenit în joc iar tabela indica 76-77 înaintea ultimului sfert.

James și colegii săi au profitat de erorile defensive ale rivalilor și s-au instalat din nou la conducere, reușind să aibă un avantaj de +11, scor 91-80. În cele din urmă, Paul George a transformat o aruncare de la mare distanță pentru a egala situația pe tabelă, scor 101-101. LeBron James s-a dovedit a fi decisiv după ce marcat coșul victoriei în urma unei acțiuni personale iar apoi s-a apărat bine la ultimul atac al lui Clippers.

Anthony Davis a terminat meciul cu 34 de puncte, 8 recuperări și 4 assist-uri, în timp ce ”regele” LeBron James a reușit un double-double cu 16 puncte, 11 recuperări și 7 pase decisive.

De cealaltă parte, Paul George a adunat 30 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive, iar Kawhi Leonard a avut 28 de puncte, 4 assist-uri și 3 recuperări.