Lakers trece în overtime de Knicks, victorii în deplasare pentru Heat și Clippers

Cinci meciuri au avut loc în noaptea de marți spre miercuri (01.02) în NBA, printre acestea înregistrându-se două victorii pentru gazde și trei pentru echipele care au evoluat departe de casă.

Disputa dintre New York Knicks și LA Lakers a necesitat o repriză de prelungiri, californienii formându-și un avantaj de 10 puncte în primul sfert al partidei, ecart pe care l-au irosit repede și apoi Knicks a cedat un avans de trei posesii pe parcursul jocului. Lakers conducea cu 108-114 cu puțin sub două minute rămase pe cronometru, Knicks egalând și Brunson a trimis meciul în prelungiri (114-114). Cu excepția celor două momente în care a fost egalitate, LA Lakers a condus în permanență în overtime și s-a impus cu 129 la 123.

LeBron James a încheiat cu triple-double, 28 de puncte, 11 pase decisive și 10 recuperări, iar Anthony Davis l-a urmat cu 27 de puncte și 9 recuperări. Jalen Brunson a replicat cu 37 de puncte și 6 assist-uri.

Reușita lui LeBron l-a adus la 89 de puncte de depășirea recordului all-time pe care îl deține Kareem Abdul-Jabbar, în același timp superstarul lui Lakers devenind primul jucător din istoria ligii nord-americane care termină în triple-double un meci în al 20-lea sezon al carierei.

Miami Heat și Los Angeles Clippers au fost celelalte formații care s-au putut impune în deplasare în noaptea de marți spre miercuri, primii cu 100 la 97 contra lui Cleveland Cavaliers, iar cei din urmă cu 108-103 la Chicago Bulls. În ambele cazuri a fost vorba despre reveniri de la diferențe formate din două cifre, Clippers recuperând un deficit de 19 puncte, iar Heat un handicap de 11 puncte. Jimmy Butler (23 de puncte, 5 pase decisive, 3 intercepții) și Kawhi Leonard (33 de puncte, 5 pase decisive, 5 intercepții, 4 recuperări, 2 capace) au fost liderii echipelor lor.

Nikola Jokic a reușit cel de-al 16-lea triple-double stagional în victoria lui Denver Nuggets contra lui New Orleans Pelicans (122-113), sârbul terminând cu 26 de puncte, 18 recuperări și 15 pase decisive. Jamal Murray a contribuit cu 32 de puncte pentru liderii Conferinței de Vest, el având un season-high de 7 aruncări bune de la distanță.

Milwaukee Bucks a obținut a cincea victorie consecutivă după 124-115 cu Charlotte Hornets la capătul unui joc cu 11 schimbări la conducere și în care tot de atâtea ori a fost egalitate. Campioana din 2021 are a doua cea mai lungă serie activă de victorii în ligă după acest rezultat, Washington Wizards fiind mai bună, cu șase meciuri câștigate la rând. Giannis Antetokounmpo a totalizat 34 de puncte și 18 recuperări pentru Bucks, iar LaMelo Ball a ieșit în evidență cu 27 de puncte, 11 pase decisive și 10 recuperări pentru Hornets.

*foto: nba.com