LeBron James, eliminat după o altercație cu Isaiah Stewart. Video

Pentru a doua oară în carieră, LeBron James a fost eliminat dintr-o partidă, după o altercație avută cu pivotul lui Detroit Pistons, Isaiah Stewart.

Los Angeles Lakers venea după trei înfrângeri consecutive, iar la pauza partidei cu Detroit Pistons, una dintre echipele aflate în reconstrucție în NBA, scorul era 68-61 pentru formația din Michigan. Cu 9:18 minute rămase de jucat din sfertul al treilea, LeBron James l-a lovit cu cotul, aparent neintenționat, pe Isaiah Stewart. Energicul pivot al lui Detroit a intrat în fața „Regelui” și l-a împins. Coechipierii celor doi jucători au reușit să intervină și să îi despartă pentru moment pe cei doi jucători. Însă în momentul în care a văzut că îi curge sânge, Stewart s-a enervat și mai tare și a căutat să își ia revanșa în fața lui James. În cele din urmă ambii jucători au fost eliminați din meci.

Jocul a continuat în favoarea lui Detroit Pistons, care au avut chiar și un avantaj de 17 puncte după acest moment (99-82) și intrau în ultimul sfert cu un avantaj de 15 puncte. Însă în sfertul decisiv Lakers au mers excelent, grație tridentului Anthony Davis – Russell Westbrook – Carmelo Anthony. Primii doi și-au arătat versatilitatea, în timp ce Melo a fost o mână sigură din spatele semicercului. Pe defensiva trupa lui Frank Vogel s-a trezit în sfârșit și a reușit să îl mai domolească pe Jerami Grant. În ultimul minut Davis i-a pus două capace în aceeași fază debutantului Cade Cunningham, cel ales cu prima opțiune în acest sezon neavând oportunitatea să se bucure prea mult de primul său triple-double din carieră.

În cele din urmă Lakers a câștigat ultimul sfert cu 37-17 și a reușit astfel să întoarcă scorul și să câștige meciul, 121-116.

Anthony Davis a adunat 30 de puncte, 10 recuperări, 6 pase decisive, 5 capace și 4 intercepții, Russell Westbrook a contribuit cu 26 de puncte, 10 pase decisive și 9 recuperări, în timp ce Carmelo Anthony a marcat 18 puncte, cu 5/8 de la 3 puncte. LeBron James a avut 10 puncte și 5 pase decisive în 21:26 minute jucate. A fost al doilea meci pentru „Rege” după accidentarea suferită la abdomen. De altfel, James a jucat în doar 8 din cele 18 meciuri ale formației sale în actuala stagiune.

De partea cealaltă, Jerami Grant a fost irezistibil, adunând 36 de puncte, Hamidou Diallo a venit de pe bancă și a înscris 17 puncte, în timp ce Cunningham a strâns 13 puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive, dar și cu 6/20 din acțiune.

După acest meci Los Angeles Lakers ajunge la un palmares de 9-9, în timp ce Detroit Pistons coboară la 4-12. Pentru Lakers urmează alte două meciuri în Est, pe terenul lui Knicks și al celor de la Indiana Pacers. De partea cealaltă Detroit se deplasează pe terenul lui Miami Heat.

*foto: colaj Daily Mail