LeBron James epuizat nu își poate ajuta echipa

Claudiu Dekan

05.03.2014

Marți noapte Houston Rockets a câștigat cu 106-103 meciul cu echipa lui LeBron James, Miami Heat.  Acesta a avut în degete aruncarea care putea trimită partida în prelungiri, însă a ratat, la fel cum a ratat în aproape toată repriza secundă. James a terminat cu numai 22 de puncte (dintre care 19 în prima repriză) și o singură reușită din 7 aruncări după pauză. Meciul acesta a venit imediat după cel cu Charlotte, în care vedeta lui Miami a reușit 61 de puncte - un record al carierei sale și al clubului.

LeBron a recunoscut că înainte de confruntarea cu Houston s-a simțit extrem de epuizat și a dormit în cea mai mare parte a zilei. „Am luptat în prima repriză, dar după pauză nu m-am mai regăsit. Mi-am ieșit din ritm”, a declarat starului lui Miami.

În ciuda aportului scăzut al lui LeBron, Heat a reușit să se țină aproape de adversar și în ultimele secunde îi despărțeau 3 puncte de intrarea în prelungiri. Chiar dacă nu au condus de-a lungul meciului, au reușit să egaleze de două ori în ultimul sfert și au sperat să o facă și pentru ultima oară cu o secundă înainte de final. De data aceasta însă, Le Bron James a aruncat puțin prea lung și a ratat.

„Am reușit să revenim în sfertul patru și să egalăm, dar asta ne-a stors de energie”, a declarat Dwyane Wade, coechipierul lui James, la final.