LeBron James îi duce pe Los Angeles Lakers în playoff-ul NBA

Los Angeles Lakers a câștigat partida cu Golden State Warriors din turneul play-in, 103 la 100 și și-a asigurat calificarea în playoff de pe locul al 7-lea.

LeBron James a fost eroul partidei. În ciuda faptului că s-a confruntat cu probleme medicale pe parcursul partidei după ce a primit o lovitură în figură de la Draymond Green, "Regele" a ieșit la rampă când a fost mai mare nevoie și a înscris coșul care a stabilit soarta partidei.

Stephen Curry a fost cel mai bun marcator al partidei cu 37 de puncte, totuși, conducătorul de joc al celor de la Golden State Warriors nu a făcut un meci foarte bun, acesta a adunat și 6 posesii pierdute.

Din tabăra celor de la Lakers s-a remarcat tandemul Davis-LeBron, chiar dacă cei doi jucători nu au bifat foarte multe reușite pe parcursul primei reprize, o repriză pierdută de echipa lor cu scorul de 55 la 42. Davis a adunat 25 de puncte și 12 recuperări, în timp ce James a bifat un nou triple-double, 22 de puncte, 11 recuperări, 10 pase decisive.

După cum spuneam, campioana NBA și-a asigurat prezența în playoff. Trupa lui Frank Vogel va da piept cu Phoenix Suns, ocupanta locului 2 la finalul sezonului regulat, în prima rundă din faza eliminatorie a ligii profesioniste nord-americane.

*foto: nba.com