LeBron James, monster-game în fața celor de la Golden State Warriors

06.03.2022

Los Angeles Lakers au întrerupt o serie de patru eșecuri consecutive și au câștigat duelul de pe teren propriu cu rivala divizională, Golden State Warriors. Scorul final a fost 124-116.

Trupa din LA a început mai bine partida, iar de la 6-6 a început un parțial de 9-0 prin care preluau inițiativa partidei. La un moment dat, avantajul gazdelor din Crypto.com Arena a fost și de 14 lungimi (25-11), dar după 12 minute, tabela indica 32-25 pentru Lakers.

Sfertul doi a fost mult mai reușit pentru oaspeți. Formația lui Steve Kerr s-a apropiat foarte repede la un punct, iar după doar câteva minute revenea la conducere, la 38-39. A venit rândul celor de la Warriors să se distanțeze la 14 puncte (46-60, 49-63 și 51-65), dar gazdele au șters rapid această diferență, iar la pauza mare aveau de recuperat un deficit de doar cinci puncte.

Golden State a început foarte bine și al treilea parțial și după revenirea de la vestiare, a dat semne că se poate distanța deciziv. Cu toate acestea, elevii lui Frank Vogel au reușit să rămână în meci înaintea ultimelor 12 minute, când erau conduși tot la cinci lungimi.

Sfertul patru a fost unul excelent pentru LeBron și compania. Gazdele au revenit rapid la conducere, iar după câteva minute în care cele două echipe au fost umăr la umăr, Lakers au avut un run de 14-6 prin care au închis partida.

LeBron James a terminat cu 56 de puncte (record stagional în NBA, la egalitate cu Trae Young), 10 recuperări, 3 pase decisive. Veteranul a înscris 19/31 de aruncări din acțiune, 6/11 de la distanță și 12/13 de la linia de libere.

LeBron devine astfel cel mai în vârstă jucător din NBA cu peste 55 de puncte și 10 recuperări în același meci. Totodată, el li se alătură lui Michael Jordan, Kobe Bryant și Jamal Crawford în categoria singurilor jucători cu peste 50 de puncte după vârsta de 37 de ani.