LeBron James, prezent la debutul lui Leo Messi în MLS. Video

Azi-noapte s-a consemnat un moment istoric pentru Major League Soccer, liga de fotbal din Statele Unite ale Americii. Leo Messi, considerat de unii drept cel mai bun fotbalist din toate timpurile, și-a făcut debutul la Inter Miami, formația condusă de David Beckham.

În această vară, după doi ani petrecuți la Paris Saint Germain, în Franța, Messi a decis să își continue cariera în SUA, semnând unul dintre cele mai interesante contracte din fotbal. Pe lângă salariu, campionul mondial din 2022 va primi și anumite bonusuri din profitul pe care îl vor face Apple și Adidas.

La debutul lui Messi în MLS, Inter Miami a întâlnit-o pe Cruz Azul în Cupa Ligii. În minutul 54, la scorul de 1-0 pentru formația sa, jucătorul din Rosario, Argentina, a intrat pe teren, primind banderola de căpitan.

11 minute mai târziu, Cruz Azul a egalat prin Uriel Antuna, iar jocul se îndrepta spre prelungiri. Messi a făcut spectacol și a încântat publicul venit să îl vadă, printre care s-au numărat și celebrități precum LeBron James, cvatruplul campion NBA, sau Serena Williams, câștigătoare a 37 de turnee de tenis de mare șlem, atât la simplu, cât și la dublu.

Cu toate acestea, tabela a rămas neschimbată până în ultimul minut, când Inter Miami a primit o lovitură liberă. Spre bucuria fanilor prezenți pe stadion, Messi a executat excelent lovitura și a marcat la ultima fază a meciului, izbutind un „buzzer-beater” prin care a adus victoria echipei sale.

Întreg stadionul a erupt după această fază, iar video-ul cu reușita lui Messi a făcut rapid înconjorul lumii, fiind repostat de mai mulți jucători din NBA, care au rămas impresionați de golul cvatruplului câștigător al UEFA Champions League.

Multe distribuiri au avut și video-ul cu Leo Messi îmbrățișându-l pe LeBron James sau fotografiile cu superstarul lui LA Lakers pozând momentul în care noul jucător al lui Inter Miami a intrat pe teren.

Următorul meci al lui Inter Miami va avea loc miercuri, 26 iulie, tot în Cupa Ligii, împotriva Atlantei United.

*foto: nba.com