Steaua se salvează în overtime și merge mai departe în Cupa României
8 ore în urmăDinamo București s-a calificat fără emoții în optimile Cupei României
9 ore în urmăCSM Târgu Mureș s-a calificat în optimile Cupei României, după un eșec usturător în fața lui SCM Timișoara
12 ore în urmăNate Johnson este noul pivot al lui CSM Galați
13 ore în urmăCorona Brașov, a treia echipă din România calificată în grupele FIBA Europe Cup
13 ore în urmăLos Angeles Lakers are parte de un sezon extrem de dezamăgitor, presărat de accidentări și de permutări continue la nivel de lot și primul cinci. Însă singura constantă pentru fanii lui Lakers este prestația excelentă a lui LeBron James.
După ce a reușit recent să treacă de Karl Malone pe lista celor mai importanți marcatori din istoria NBA în sezonul regulat, James continuă să uimească. LeBron a reușit un triple-double în victoria repurtată pe terenul formației sale de suflet, Cleveland Cavaliers, cu 38 de puncte, 12 pase decisive și 11 recuperări. El a strâns 17/29 din acțiune, inclusiv câteva coșuri foarte dificile pe finalul timpului de atac în ultimele minute ale partidei.
LeBron a reușit și un dunk uluitor peste fostul său coleg și bun prieten Kevin Love, pe care l-a și tachinat în pauza meciului:
De altfel Lakers a reușit să câștige ultimele 12 minute cu 35-23 și să se impună în cele din urmă la 11 puncte, scor 131-120.
LeBron James a fost ajutat de Russell Westbrook, care a strâns 20 de puncte cu 11 pase decisive și de DJ Augustin, care a venit de pe bancă și a marcat tot 20 de puncte, cu 7/7 din acțiune și 6/6 de la 3 puncte. De partea cealaltă All-Star-ul Darius Garland a avut și el o prestație spectaculoasă, cu 29 de puncte și 16 pase decisive, în timp ce Lauri Markkanen a marcat 18 puncte cu 9 recuperări.
După această victorie, Los Angeles Lakers ajunge la 31-41 și își consolidează poziția a 9-a, de play-in, în contextul în care New Orleans Pelicans a pierdut la limită pe terenul lui Charlotte Hornets, scor 103-106.
De partea cealaltă Cleveland Cavaliers se luptă din greu cu Toronto Raptors pentru a ține cu dinții de locul 6, ultimul care asigură prezența în playoff-ul NBA, în condițiile în care tânăra echipă antrenată de JB Bickerstaff are o prestație mult peste așteptări, dacă ținem cont și de numeroasele accidentări suferite în actuala stagiune. Însă și formația canadiană a pierdut azi noapte în deplasare, pe terenul lui Chicago Bulls, scor 99-113.
*foto: twitter Bleacher Report
ESPN: Numai jucători internaționali printre primii 5 din top 100 NBA
Starul din NBA care s-a apucat de marijuana din cauza depresiei
Starul din NBA care s-a apucat de marijuana din cauza depresiei
ESPN: Numai jucători internaționali printre primii 5 din top 100 NBA
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!