LIVE BLOG: Team LeBron a învins-o pe Team Giannis într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din istorie

În această noapte, United Center din Chicago este gazda All-Star Game 2020, meci în care se confruntă formațiile lui LeBron James și Giannis Antetokounmpo, cei doi căpitani aleși de către publicul iubitor de baschet din întreaga lume.

LIVE BLOG:

Magic Johnson a intrat pe scenă și i-a rugat pe toți cei prezenți în United Center să se țină de mâini timp de opt secunde pentru Kobe Bryant și David Stern.

Jennifer Hudson a interpretat un cântec în onoarea lui Kobe Bryant.

Common, celebrul rapper american, a făcut prezentarea celor două echipe, reușind să primească aplauzele publicului datorită unui intro deosebit.

Tenille Arts a pășit pe parchetul terenului și a cântat „Oh, Canada”, imnul național al Canadei.

Chaka Khan a continuat momentul cu intonarea imnului național al Statelor Unite ale Americii.

Luka Doncic, debutant, în All-Star Game, îi pasează decisiv lui LeBron James pentru un reverse-slam.

La celălalt panou, Trae Young îi dă un assist lui Giannis Antetokounmpo, baschetbalist ce este de neoprit în spațiul de trei secunde.

Kawhi Leonard a reușit patru triple în actul inaugural și a fost cel care a marcat primele puncte ale All-Star Game 2020.

Ben Simmons transformă un alley-oop și Team LeBron se distanțează la 35-24.

Pascal Siakam înscrie primele puncte din cariera sa la un All-Star Game.

Formația lui LeBron câștigă primul sfert cu 53-41 și scorul se resetează pentru secvența secundă.

Giannis Antetokounmpo deschide sfertul al doilea cu o pereche de dunkuri.

La celălalt panou, Devin Booker (1,96 m) „rupe” inelul și îi ridică în picioare pe coechipierii săi de pe bancă.

De asemenea, Chris Paul (1,83 m) finalizează un alley-oop, spre uimirea comentatorilor.

Kemba Walker, fundașul lui Boston Celtics, se distrează cu Domantas Sabonis și înscrie printr-un lay-up.

Rudy Gobert, unul dintre cei mai buni jucători din NBA în defensivă, reușește două faze excelente în apărare și își ajută echipa să rămână în avantaj.

Kawhi Leonard ajunge la un total de șapte coșuri de trei puncte în prima repriză, însă Team Giannis câștigă perioada a doua cu scorul de 51-30, după o triplă de la mijlocul terenului înscrisă de Trae Young.

Show-ul de la pauza ASG este asigurat de Chance the Rapper, Lil Wayne, Quavo și DJ Khaled.

După revenirea de la vestiare, jucătorii celor două tabere au ridicat nivelul defensiv, însă fazele spectaculoase din atac nu au dispărut.

LeBron James, Kawhi Leonard, Kemba Walker, Giannis Antetokounmpo și Luka Doncic s-au întrecut în coșuri de trei puncte, în timp ce Joel Embiid s-a remarcat în spațiul de trei secunde.

Pivotul Philadelphiei 76ers și-a continuat evoluția ofensivă, iar LeBron James a răspuns cu una dintre cele mai frumoase faze ale confruntării.

Sfertul al treilea a fost extrem de echilibrat și un mare merit îl are Nikola Jokic, jucător ce a înscris câteva coșuri importante în jumătatea secundă a actului.

Penultimul act s-a încheiat la egalitate, 41-41, după un alley-oop reușit de Rudy Gobert. Per general, scorul după primele trei sferturi a fost 133 la 124 pentru Team Giannis. Conform noului regulament, câștigătoarea All-Star Game va fi prima echipă care ajunge la un total de 157 de puncte (133 + 24 - numărul lui Kobe Bryant).

Team LeBron a început în forță ultimul sfert și s-a apropiat la patru puncte de Team Giannis.

Antetokounmpo a ridicat nivelul apărării și a reușit să pună două capace, unul lui LeBron și altul lui Anthony Davis.

De asemenea, Kyle Lowry a încercat de două ori să obțină faulturi ofensive, o dată împotriva lui LeBron și o dată împotriva lui Kawhi.

În cele din urmă, Team LeBron a reușit să egaleze, datorită unui coș de la distanță marcat de James Harden.

Jocul a devenit foarte echilibrat, iar finalul a fost unul dintre cele mai intense din istoria NBA. Cele două tabere s-au aflat la egalitate la 146,148, 150 și 152, iar discuțiile dintre jucători și arbitri au devenit tot mai aprige.

La scorul de 154-153, LeBron James a pătruns pe coș și a primit un capac de la Giannis Antetokounmpo, însă arbitrii au decis că a fost goaltending. Nick Nurse a contestat această decizie și, după revederea reluării, reușita lui LeBron a fost anulată.

În cele din urmă, King James a marcat un slam-dunk și și-a apropiat echipa la un singur punct de victorie. La celălalt panou, Joel Embiid a transformat două libere și scorul a devenit 156-155. Anthony Davis a fost faultat și a primit două aruncări de la linia de fault, având șansa de a închide meciul. Superstarul lui Lakers a ratat prima liberă dar a înscris-o pe a doua și Team LeBron a câștigat All-Star Game 2020.

Kawhi Leonard, care a terminat cu 30 de puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive și 2 capace, a fost desemnat MVP-ul celei de-a 69-a ediții a NBA All-Star Game.

*foto: nba.com, Yahoo Sports NBA - Twitter, LA Clippers - Twitter, Los Angeles Lakers - Twitter