Los Angeles Clippers închide seria cu Dallas Mavericks în șase meciuri. Video

LA Clippers a câștigat seria din prima rundă a play-off-ului cu Dallas Mavericks după ce s-a impus în meciul șase al seriei cu 111-97, stabilind la general scorul de 4-2. În ciuda absenței lui Porzingis, Dallas a ținut aproape de adversar până la un punct iar Luka Doncic a fost aproape de un triple-double.

Pe sferturi, scorul a fost 29-34, 28-17, 28-23 și 26-23 iar Clippers avea un avantaj de 6 puncte la pauză, 57-51. La finalul sfertului trei, Kawhi și compania s-au distanțat la 11 puncte de adversar, scor 85-74. În debutul actului patru, Doncic a înscris de la mare distanță pentru a micșora diferența la 6 puncte, 88-82. După această reușită, jucătorii antrenați de Doc Rivers au mărit din nou ecartul și nu i-au mai lăsat pe cei de la Dallas să se apropie pe tabelă.

Kawhi Leonard a fost cel mai bun jucător de la Clippers cu 33 de puncte, 14 recuperări, 7 pase decisive și 5 intercepții. Paul George a avut 15 puncte, 9 recuperări și 7 assist-uri iar Ivica Zubac și-a trecut în cont un double-double alcătuit din 15 puncte și 11 recuperări.

Luka Doncic a fost cel mai bun marcator al partidei și i-a lipsit puțin să reușească un triple-double. Superstarul sloven a înscris 38 de puncte la care a adăugat 9 recuperări, 9 pase decisive și o intercepție. Dorian Finney-Smith a avut 16 puncte, 6 recuperări și 4 assist-uri pentru Dallas Mavericks.

Componentul celor de la Clippers, Marcus Morris, a fost eliminat în primul sfert al acestei partide după un fault dur la Luka Doncic. Starul celor de la Dallas a vrut să îl confrunte pe Morris după această fază, dar un eventual conflict a fost evitat după ce Boban Marjanovic l-a ținut în frâu cu greu pe colegul său. În meciul 5, același jucător de la Clippers l-a călcat pe Doncic pe glezna piciorului stâng.