Los Angeles Clippers obține a treia victorie la rând în seria cu Utah Jazz. Video

Fără Kawhi Leonard, suspect de o leziune la menisc după meciul 4 al seriei cu Utah Jazz, Clippers a supraviețuit în Salt Lake City și a câștigat meciul 5 al semifinalei Vestului, scor 119-111.

Utah Jazz a început fantastic meciul, cu o precizie uluitoare de la 3 puncte. În primul sfert Utah a marcat 10 triple, 6 dintre ele aparținând lui Bojan Bogdanovic, iar la pauză aveau 17/30 de la 3 puncte. Dar aveau un avans de numai 5 puncte, scor 65-60. După pauză trupa lui Quinn Snyder s-a răcit, Clippers a câștigat sfertul 3 cu 32-18 și au trecut în față pe tabela de scor. Formația din LA avea să conducă tot sfertul patru, în ciuda opoziției celor de la Jazz, care după un and-one al lui Donovan Mitchell ajunseseră la 3 puncte, scor 100-97. Reggie Jackson a reușit însă două coșuri consecutive care au adus liniștea în tabăra celor de la Clippers, iar formația din LA s-a impus în cele din urmă, scor 119-111 și a reușit break-ul în seria cu Jazz.

În absența lui Kawhi, Paul George a fost magnific. PG13 a reușit 37 de puncte, 16 recuperări și 5 pase decisive. Marcus Morris a marcat 25 de puncte și Reggie Jackson 22. Pentru Utah Jazz Bojan Bogdanovic a înscris 32 de puncte, cu 9/17 de la 3, Donovan Mitchell 21 de puncte și Rudy Gobert 17 puncte și 10 recuperări. Snyder nu s-a putut baza din nou pe veteranul Mike Conley.

Astfel, Clippers e pe punctul să întoarcă din nou o serie de la 0-2, după ce a învins Dallas în prima rundă de playoff în meciul decisiv de la 0-2 și 2-3.

Partida a șasea a seriei dintre Clippers și Jazz se joacă în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 5 dimineața. Rămâne de văzut care va fi starea de sănătate a lui Kawhi Leonard, cel care a readus LAC în această serie cu prestațiile din meciurile 3 și 4.