Bogdan Pistol anunță schimbări importante la Vâlcea: „Nu rămân la echipă. Vom aduce alți străini”
14 minute în urmăVirtus Bologna a devenit campioana Italiei, după ce a câștigat clar finala împotriva Bresciei
2 ore în urmăOficial. Ainars Bagatskis a fost prezentat ca noul antrenor al echipei Slask Wroclaw
3 ore în urmăCSM Oradea va lupta pentru calificarea în grupele Basketball Champions League
15 ore în urmăFinala campionatului din Israel a fost anulată din cauza conflictului cu Iran
18 ore în urmăNoaptea de vineri spre sâmbătă (29.10) a adus 11 meciuri în NBA, un duel necesitând overtime și alte câteva jocuri au adus statistici interesante. Milwaukee Bucks rămâne fără eșec, DeMar DeRozan a atins o cifră importantă și Los Angeles Lakers continuă startul dezastruos.
Lakers a ajuns la cinci eșecuri consecutive în acest sezon în urma înfrângerii de la Minneapolis. Formația din LA a pierdut duelul cu Minnesota Timberwolves și și-a egalat un record negativ de înfrângeri în startul unei campanii, ultima dată în 2014/2015 începând cu cinci eșecuri în primele cinci meciuri.
Lakers a condus în primele minute ale meciului, apoi Minnesota a preluat inițiativa și avea 28-25 după sfertul de debut, avantajul fiind aproape în permanență la gazde până la pauză, unde s-a intrat cu 52-52. După două momente în care Lakers a revenit la conducere, Timberwolves s-a desprins în câteva rânduri la trei posesii și avea 78-75 la intrarea în sfertul decisiv, parțial în care s-a consemnat și o diferență formată din două cifre iar scorul final avea să fie 111 la 102.
Anthony Edwards a adăugat 29 de puncte și 4 recuperări pentru Minnesota, Rudy Gobert contribuind cu 22 de puncte și 21 de recuperări, iar Karl-Anthony Towns a avut 21 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive. LeBron James a adunat 28 de puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive și 4 intercepții, iar Russell Westbrook a venit de pe bancă cu 18 puncte și 8 recuperări (6/17 din acțiune).
LeBron a scris istorie cu ocazia acestui meci, terminând cu minim 20 de puncte marcate pentru a 1135-a oară, detaliu cu care l-a depășit pe Karl Malone în sezonul regulat și este primul la acest capitol.
În meciul care a necesitat overtime, Caris LeVert și Donovan Mitchell au înscris câte 41 de puncte pentru Cleveland Cavaliers în duelul cu Boston Celtics. Cavs a irosit un avantaj de 13 puncte avut în sfertul inaugural, apoi a revenit de la -15 pentru a duce duelul în prelungiri. Prestația lui LeVert și Mitchell a reprezentat prima pereche de jucători de la LeBron James și Kyrie Irving pentru Cleveland care înscrie minim 40 de puncte într-un joc, cei din urmă reușind asta în meciul 5 al finalei NBA 2016.
Tot o seară istorică a avut și DeMar DeRozan în meciul dintre San Antonio Spurs și Chicago Bulls, texanii fiind cei care au câștigat. DeRozan a devenit al 50-lea jucător din istoria NBA cu 20.000 de puncte marcate în carieră, în duelul cu Spurs el trecându-și în cont 33 de puncte.
Rezultatele complete ale serii:
*foto: nba.com
Indiana Pacers produce o nouă surpriză și trece în avantaj în seria cu OKC...
OKC Thunder preia conducerea în finala NBA și mai are nevoie de un singur s...
Indiana Pacers produce o nouă surpriză și trece în avantaj în seria cu OKC...
OKC Thunder preia conducerea în finala NBA și mai are nevoie de un singur s...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!