Los Angeles Lakers, eliminată din playoff-ul NBA

Phoenix Suns a trecut de Los Angeles Lakers, 113-100. Astfel, campioana NBA a părăsit playoff-ul.

Baschetbaliștii din Arizona au început extrem de bine partida și au câștigat primul sfert la o diferență de 22 de puncte, o diferența ce le-a fost suficientă să gestioneze restul partidei.

Anthony Davis a făcut un efort și a încercat să își ajute echipe, în ciuda unei accidentări, însă după aproximativ 6 minute de joc a acuzat dureri și nu a mai putut fi folosit.

Devin Booker a terminat partida cu 47 de puncte și a stabilit un nou record personal în ceea ce privește punctele marcate într-un meci din playoff-ul NBA. Jae Crowder și-a dovedit din nou importanța și a înscris 18 puncte, în timp ce veteranul Chris Paul a fost, ca de obicei, motorul ofensivei lui Suns, 8 puncte și 12 pase decisive.

În condițiile date, LeBron James a dus din nou greul pentru Lakers. "Regele" a făcut tot ceea ce i-a stat în puteri pentru a evita eliminarea, dar cele 29 de puncte, 9 recuperări și 7 pase decisive reușite de acesta nu au fost suficiente pentru a întoarce soarta partidei.

În semifinalele Conferinței Vest, Phoenix Suns se va duela cu Denver Nuggets, după ce gruparea din Colorado a tranșat seria cu Portland Trail Blazers, 4-2 la general.

Ultimul meci al acelei serii s-a încheiat cu 126-115

Nikola Jokic a reușit o nouă prestație demnă de un MVP, sârbul a terminat partida cu 36 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive. O contribuție enormă a avut-o și Michael Porter Jr., tânărul jucător a ieșit rampă în primul sfert, sfert pe care l-a terminat cu 22 de puncte.

Damian Lillard a făcut un nou meci foarte solid. Superstarul formației din Portland a încheiat acest sezon cu o partidă în care a adunat 28 de puncte și 13 pase decisive.