Los Angeles Lakers, la cea mai drastică înfrângere din istorie

Radu Bărăian

07.03.2014

Los Angeles Lakers a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria francizei, după ce a cedat pe teren propriu în fața concitadinei L.A. Clippers la nu mai puțin de 48 de puncte diferență, scor 94-142. De asemenea, la rândul său, Clippers a bifat cea mai mare diferență înregistrată vreodată în istoria sa.

Primul sfert al confruntării a fost unul echilibrat, L.A. Clippers impunându-se cu un parțial de 29-27. Mai apoi, sferturile 3 și 4 au fost complet dezechilibrate, Griffin și compania reușind să câștige pe rând cu 44-13, respectiv 36-20. Ultima secvență a partidei a însemnat și singurul sfert în care Lakers au reușit să treacă de adversarii lor din oraș, 34-33. Într-un final, L.A. Clippers și-a adjudecat duelul cu un neverosimil 142-94.

Din tabăra învinșilor punctele au fost marcate de P. Gasol 21 (7 rec), X. Henry 15 (5 rec), K. Bazemore 14 (6 rec), R. Kelly 9 (6 rec), R. Sacre 8, K. Marshall 7 (7p.d.), M. Brooks 7, M. Brooks 7, J. Farmar 4, respectiv W. Johnson 2.  De cealaltă parte, 8 dintre cei 11 jucători care au evoluat pentru Clippers au marcat cel puțin 10 puncte, după cum urmează: D. Collison 24, B. Griffin 20 (11 rec, 7 p.d.), M. Barnes 17 (12 rec, 5 p.d.), D. Jordan 14 (12 rec), C. Paul 13 (11 p.d.), R. Bullock 11, D. Granger 10 și G. Davis 10. Restul punctelor au venit pe mâna lui W. Green 9 (6 rec), H. Turkoglu 9 (8 rec) și R. Hollins 5.

Lakers este pe ultima poziție în Conferința de Vest, având un bilanț de 21 de victorii și 41 de înfrângeri, în timp ce Clippers este pe 4 cu 43 de meciuri câștigate și 20 de mingi pierdute.

*Foto: zimbio.com