Los Angeles Lakers și Miami Heat se distanțează la 3-1 în seriile cu Memphis Grizzlies și Milwaukee Bucks

În această noapte s-au jucat două meciuri din playoff-ul ligii nord-americane de baschet: unul în conferința de est (Miami Heat vs. Milwaukee Bucks) și unul în conferința de vest (Los Angeles Lakers vs. Memphis Grizzlies).

Ambele partide au fost câștigate de echipele mai slab clasate. Miami Heat, o formație care a jucat două dueluri în play-in, fiind aproape de eliminarea din playoff, continuă să își arate ADN-ul de campioni și s-a distanțat la 3-1 în seria cu Milwaukee Bucks.

Giannis Antetokounmpo, unul dintre cei trei jucători aflați în cursa pentru MVP, a revenit după accidentarea suferită în primul meci al seriei, însă a dat de un Jimmy Butler într-o formă senzațională și Bucks a fost învinsă cu 119 la 114 de Heat.

Butler a marcat 56 de puncte, stabilind un nou record de puncte în playoff pentru franciza din Florida. Starul american a avut 67.9% la aruncările din acțiune (19/28) și 83.3% la aruncările libere (15/18), adăugând și 9 recuperări.

De partea cealaltă, Antetokounmpo, chiar dacă a părut nerefăcut complet, a izbutit un triple-double (26 de puncte, 13 pase decisive și 10 recuperări), în timp ce Brook Lopez s-a remarcat cu 36 de puncte și 11 recuperări.

Așadar, Milwaukee Bucks, echipa cu cel mai bun bilanț în sezonul regulat, se află la o singură înfrângere de o eliminare surprinzătoare în prima rundă a playoff-ului NBA. Meciul 5 se va juca în Milwaukee, iar trupa lui Mike Budenholzer poate să relanseze seria, dar trebuie să găsească o modalitate de a-l opri pe Jimmy Butler.

În cealaltă încleștare a nopții, Los Angeles Lakers și-a apărat avantajul terenului propriu și în al doilea joc din Crypto.com Arena și a învins-o pe Memphis Grizzlies cu scorul de 117 la 111, după o repriză de prelungiri.

Anthony Davis, Rui Hachimura și Dennis Schroder au avut evoluții foarte modeste în meciul 4, în timp ce oaspeții au avut în Desmond Bane o armă ofensivă excelentă. Grizzlies a condus o bună parte din timp, însă gazdele s-au ținut aproape și au luptat până la final.

Bane și-a adus echipa în avantaj, 104-102, cu mai puțin de șapte secunde rămase din timpul regulamentar, însă LeBron James a răspuns la celălalt panou cu o pătrundere și partida a intrat în prelungiri.

Același James s-a dovedit a fi decisiv și în overtime, după ce a marcat un coș, cu 30 de secunde rămase, prin care Lakers s-a distanțat la cinci puncte: 113-108. Elevii lui Taylor Jenkins nu au mai reușit să revină, iar trupa lui Darvin Ham a dus scorul la 3-1 în această serie.

LeBron James a adunat 22 de puncte, 20 de recuperări și 7 pase decisive, fiind primul jucător al lui Lakers care are un meci de 20+ puncte și 20+ recuperări în playoff de la Shaquille O’Neal în 2004.

La vârsta de 38 de ani, superstarul american a jucat peste 45 de minute și a marcat două coșuri foarte importante, unul chiar din fața lui Dillon Brooks, baschetbalist care declarase după meciul al doilea că „James este bătrân”.

Așadar, Los Angeles Lakers este la o victorie de semifinalele conferinței de vest, însă Memphis Grizzlies, cu siguranță, își va vinde scump pielea. Jocul cu numărul 5 va avea loc miercuri noaptea, în Memphis.

În această noapte sunt programate alte trei partide:

• Boston Celtics vs. Atlanta Hawks – ora 02:30 (Celtics conduce cu 3-1)
  • Denver Nuggets vs. Minnesota Timberwolves – ora 04:00 (Nuggets conduce cu 3-1)
  • Phoenix Suns vs. Los Angeles Clippers – ora 05:00 (Suns conduce cu 3-1)

*foto: Andrew Bernstein