Los Angeles Lakers și Sacramento Kings au triumfat în primele meciuri din Play-In Tournament

17.04.2024

Tabloul Conferinței de Vest începe să prindă contur, după ce aseară au avut loc primele partide din Play-In Tournament. Cunoaștem astfel șapte echipe dintre cele opt ce vor participa în post-sezon, precum și duelul pentru ultimul loc ce asigură un bilet.

Seara a debutat cu confruntarea dintre Los Angeles Lakers și New Orleans Pelicans. Gazdele din Louisianna au început mai bine partida, iar după primul sfert, aveau deja un avantaj de opt lungimi: 34-26. Acesta a intrat în double-digits la debutul sfertului secund, dar după un run de 12-0, oaspeții treceau în avantaj, pe care nu aveau să îl cedeze până la pauza mare, când tabela indica 50-60.

Avantajul a crescut la un moment dat chiar și la 18 lungimi, în debutul părții secunde, dar pe spatele unei evoluții foarte bune din partea lui Zion, NOLA revenea în meci înaintea ultimelor 12 minute, iar scorul era 76-83. Vedeta celor de la Pelicans și-a continuat prestația foarte bună, iar datorită lui, echipa sa egala la 99. Russell și Reaves au fost decisivi pe finalul de meci, iar Lakers au supraviețuit și s-au impus în cele din urmă cu 106-110. Gruparea lui Darwin Ham va da peste Denver Nuggets în prima rundă.

LeBron James a fost aproape de un triple-double, după ce a adunat 23 de puncte, 9 recuperări și 9 pase decisive. Anthony Davis a avut 20 de puncte, 15 recuperări și 3 capace, dar nu l-a putut opri pe Zion Williamson, care a avut 40 de puncte, 11 recuperări și 5  pase decisive.

A urmat apoi reeditarea duelului din prima rundă de play-off a anului trecut, dintre Golden State Warriors și Sacramento Kings. Gruparea lui Mike Brown s-a distanțat repede în primul sfert, ce s-a încheiat cu scorul de 31-22. Dubs au reintrat în meci până la pauza mare, când tabela indica 54-50.

Avantajul gazdelor a revenit de două cifre devreme în sfertul al treilea, după ce Keegan Murray și-a intrat în mână de la distanță, iar cu 12 minute înainte de final, Kings conduceau cu 91-76. Aceștia au rezistat și la final s-au impus cu scorul de 118-94 și vor juca cu Pelicans pentru locul al optulea în Conferința de Vest.

Keegan Murray a terminat partida cu 32 de puncte și 9 recuperări, fiind principalul marcator. DeAaron Fox a avut 24 de puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive. Stephen Curry a marcat 22 de puncte pentru Warriors.

În această noapte sunt programate meciurile din Play-In Tournament în Conferința de Est. Philadelphia 76ers joacă acasă cu Miami Heat, de la ora 02:00, iar Chicago Bulls primesc vizita celor de la Atlanta Hawks, de la 04:30.

*foto: yahoosports.com