Los Angeles Lakers, victorie impresionantă pe terenul lui Brooklyn Nets. Video

Los Angeles Lakers a obținut o victorie extrem de importantă în fața liderului Conferinței de Est, Brooklyn Nets, scor 126-101. Acest eventual preview al finalei NBA din acest sezon a fost vădită însă de prezența a trei superstaruri, LeBron James și Anthony Davis de partea lui Lakers, și James Harden de partea lui Nets.

Cu toate acestea, Nets i-a avut în formula de start pe Kevin Durant şi Kyrie Irving şi pornea ca mare favorită. Lakers a reuşit însă o prestaţie excelentă fără cei mai buni doi jucători ai săi. După o primă repriză echilibrată, în care Dennis Schroeder şi Kyrie Irving au fost în prim-plan, Lakers intra la pauză cu un avantaj de 3 puncte (61-58).

A doua repriză a început cu un conflict însă între cei doi conducători de joc, care astfel au fost eliminaţi de pe parchet:

Chiar dacă Schroeder a reprezentat principalul realizator al lui Lakers, trupa antrenată de Frank Vogel a rezistat şi fără conducătorul de joc german. Mai mult, au dominat repriza secundă (65-43) şi s-au impus în cele din urmă la 25 de puncte.

Nu mai puţin de opt jucători au înscris cel puţin 10 puncte pentru Lakers, conduşi de noile achiziţii Andre Drummond (20 de puncte, 11 recuperări) şi Ben McLemore (17 puncte). Talen Horton-Tucker şi-a arătat şi el din nou calităţile, cu un double-double excelent (14 puncte, 11 pase decisive). Până să fie eliminat, Schroeder marcase 19 puncte cu 4 pase decisive (7/11 din acţiune) în 20 de minute jucate.

De partea cealaltă Kevin Durant a marcat 22 de puncte, cu 7 recuperări şi 5 pase decisive, dar în absenţa lui Irving (18 puncte în 20 de minute) nu a mai avut parte de sprijin pentru a apropia Nets de victorie.

După această partidă Los Angeles Lakers menţine pasul cu fruntaşele din Vest (33-20, locul 5), în timp ce Brooklyn Nets este la egalitate cu Philadelphia 76ers în Est, cu 36-17.

*foto: twitter AP