Luka Doncic a reușit al patrulea meci cu minim 50 de puncte marcate în acest sezon

Opt partide s-au jucat în NBA în noaptea de luni spre marți, 31 ianuarie, printre acestea fiind și un duel care a necesitat o repriză de prelungiri. Două întâlniri s-au încheiat la o diferență mai mare de 10 puncte.

Luka Doncic a marcat 53 de puncte pentru Dallas Mavericks în disputa cu Detroit Pistons, fiind pentru a patra oară în acest sezon când slovenul termină cu 50+ puncte. El a ajuns în total la cinci astfel de meciuri în cariera sa din NBA. Doncic l-a egalat pe LeBron James, care în primii cinci ani din carieră a reușit tot atâtea jocuri cu 50+ puncte câte are slovenul, doar Michael Jordan fiind în fața lor.

Dallas a trecut cu 111 la 105 de Detroit, Mavericks reușind să recupereze un deficit de 11 puncte după o repriză secundă mai bună. Succesul a fost al șaselea în ultimele șapte meciuri directe pentru Mavs în fața lui Pistons.

Damian Lillard și Dejounte Murray s-au remarcat în duelul dintre Portland Trail Blazers și Atlanta Hawks, primul terminând cu 42 de puncte, iar cel din urmă cu 40. Portland s-a dus în multiple rânduri la două posesii în primul sfert, Atlanta reușind să întoarcă la 22-23, apoi parțialul s-a terminat cu un run de 8-0 pentru Trail Blazers.

Diferența a urcat în premieră la una formată din două cifre pe parcursul sfertului patru, 104-94, Portland conducând în tot acest interval, dar Atlanta a reușit egalarea la 119-119 și apoi din nou la 121-121, pentru ca pe final ecartul să urce cel mult la +5 și Blazers a câștigat cu 129 la 125.

În alte dueluri al serii, Washington Wizards a câștigat pentru prima dată din 1999 încoace la San Antonio, iar Sacramento Kings a trecut în overtime de Minnesota Timberwolves, în vreme ce Orlando Magic a revenit de la -21 pe terenul Philadelphiei 76ers.