Luka Doncic, game-winner de efect pe terenul lui Memphis Grizzlies. Video

Dallas Mavericks s-a impus pe terenul lui Memphis Grizzlies cu scorul de 114-113 la capătul unei partide extrem de echilibrate.

Cu 1,8 secunde de joc, echipa din Memphis avea un avans de 2 puncte, 113 la 111, însă soarta partidei era departe de a fi decisă. Rick Carlisle a desenat o schemă în care Doncic să ajungă în posesia mingii undeva în 45 de grade stânga (o poziție din care slovenul a mai înscris pe sirenă), iar acesta a profitat de șansa acordată și și-a etalat talentul nativ cu o execuție acrobatică.

Eroul partidei a jucat puțin peste 34 de minute și a fost cel mai bun jucător de pe teren cu 29 de puncte, 5 recuperări și 9 pase decisive. Kripstaps Porzingis a contribuit cu 21 de puncte și 6 recuperări, în timp ce Dwight Powell a încheiat partida cu 12 puncte, în ciuda faptului că a fost folosit doar 15 minute.

Cu 23 de puncte marcate, Grayson Allen a fost cel mai bun marcator din tabăra celor de la Memphis Grizzlies.

Cele două formații se află într-o luptă directă pentru un loc de playoff în puternica Conferință de Vest. În aceste condiții, victoria în deplasare obținută de Mavericks poate avea un rol important în economia clasamentului.

*foto: nba.com