Memphis Grizzlies completează tabloul playoff-ului în NBA

Memphis Grizzlies este ultima echipă care și-a asigurat participarea în playoff-ul NBA. Echipa din orașul lui Elvis a trecut în meciul decisiv din playin de Golden State Warriors, cu scorul de 117-112, după o repriză suplimentară.

Grizzlies au făcut o primă repriză mai bună și au avut un avantaj maxim de 17 puncte. La pauză diferența era de 13 lungimi, 62-49. Warriors nu au cedat iar Andrew Higgins a egalat situația pe tabelă cu 33 de secunde rămase de joc, 99-99. Ambele echipe au ratat șansa apoi să câștige partida în cele 48 de minute de joc. În overtime, Memphis a reușit un run de 7-0, după o triplă a lui Tillman și două coșuri după floater ale lui Ja Morant. Aici s-a făcut diferența iar Memphis Grizzlis avea să se impună la final cu scorul de 117-112.

Ja Morant a fost omul meciului cu 35 de puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive. Dillon Brooks a contibuit cu 14 puncte iar Grayson Allen cu 12 puncte.

Steph Curry a totalizat 39 de puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive. Andrew Wiggins a reușit 22 de puncte și 10 recuperări. Jordan Poole a adăugat 19 puncte iar Draymond Green a înregistrat un triple-double, 11 puncte, 16 recuperări și 10 pase decisive.

După acest rezultat, Memphis Grizzlies se va duela cu Utah Jazz în prima rundă de playoff.