Memphis Grizzlies completeză tabloul semifinalelor de conferință în playoff-ul NBA

Memphis Grizzlies s-a calificat în semifinalele Conferinței de Vest, după 114-106 pe terenul lui Minnesota Timberwolves în meciul șase al seriei, punând astfel capăt primei runde a playoff-ului NBA.

Memphis a avut opt puncte în față pe parcursul primului sfert, 24-16, dar Minnesota a replicat cu un run de 13-2 și a întors situația, terminând cu 29-28 sfertul. În mai multe momente a fost egalitate (41-41) în prima repriză, Timberwolves intrând la cabine cu 52-49.

Diferența de pe tabelă a urcat la una formată din două cifre după pauză, 69-56 în favoarea lui Timberwolves, de unde Grizzlies a putut recupera (69-68), dar Minnesota a pus +12 între ulterior, 84-72. Memphis a egalat situația la 94-94, apoi de la 101-99 încolo a condus până la final și s-a impus cu 114-106, marcând 40 de puncte în sfertul decisiv.

Memphis ajunge pentru prima dată din sezonul 2014-2015 în semifinalele Vestului, atunci întâlnindu-se tot cu Golden State Warriors, cum o să fie cazul și acum.

Desmond Bane și Dillon Brooks au marcat câte 23 de puncte pentru Grizzlies, alți patru jucători fiind în double digits. Anthony Edwards a contribuit cu 30 de puncte pentru Minnesota.

Tabloul semifinalelor arată astfel:

Est - Miami Heat (1) - Philadelphia 76ers (4)

Boston Celtics (2) - Milwaukee Bucks (3)

Vest - Phoenix Suns (1) - Dallas Mavericks (4)

Memphis Grizzlies (2) - Golden State Warriors (3)

Primele meciuri vor avea loc duminică, 1 mai, după următorul program: Boston Celtics - Milwaukee Bucks (ora 20.00) și Memphis Grizzlies - Golden State Warriors (ora 22:30). Ambele întâlniri vor fi transmise în direct pe Orange Sport 3.

*foto: nba.com